Chůze naboso nemůže v životě dětí chybět

Datum publikace: 26.05.2013

Kategorie: Batole | Předškoláci | Zdraví a výživa

Častý argument, který odrazuje rodiče od toho, aby svoje děti nechali běhat doma naboso, je ten, že moderní povrchy jsou tvrdé.

Naše chodidla jsou však překvapivě inteligentní: pokud jim v tom nebrání tlustá podrážka, informují mozek o charakteru povrchu, a tím chrání svého majitele, protože svaly pracují na tvrdém povrchu ostražitěji.

Vhodné je nahradit domácí obuv protiskluzovými ponožkami. K tomuto kroku už ostatně přistoupily mnohé mateřské školy v zahraničí, například v Lichtenštejnsku nebo v Rakousku. Zjistilo se totiž, že dětské nožičce je v bačkůrce příliš teplo, vlhko a těsno. Problémem mohou být rovné povrchy, které skutečně působí monotónně a chodidla na nich nemají dostatek vjemů.

Proto je nutné vyhledávat situace, kdy je možné chodit bosky po pestrých a nerovných površích, čímž chodidla rozvíjejí svoji citlivost a schopnost reagovat. Léto naboso by se zejména pro vlastníky zahrad a jejich děti mohlo stát pravidlem. Děti přirozeně svá chodidla stimulují při chůzi po rozházených hračkách a polštářích, všimli jste si toho? Dobrou pomůckou může být i balanční prkno nebo podložka, bedýnka plná šišek, ořechů, kamínků, korkových zátek, i rozpoznávání předmětů chodidly se zavázanýma očima.

V Německu proběhl pokus, jehož se zúčastnilo 19 žáků první třídy. Ti dvakrát týdně 45 minut po dobu pěti týdnů prováděli různá cvičení s chodidly. Ukázalo se, že u těchto žáků došlo ke zlepšení citlivosti chodidel, senzomotoriky a koordinace. Chůze naboso tudíž nemůže v životě dětí chybět. Více o chůzi naboso na www.nohynaboso.cz

Tagy: chodidla | chůze naboso | chůze na boso | naboso

Komentáře