Dvouleté a mladší dítě ve školce

Datum publikace: 2.10.2011

Kategorie: Batole

V soukromých školkách není ničím neobvyklým, když je navštěvují děti, kterým ještě zdaleka nebyly 3 roky. Umístit již dvouleté dítě do školky má svá pro i proti.

Fixace na matku
Hlavním problémem při umisťování batolat do školky je fixace na matku. Pokud maminka vodí batole do školky v kritickém věku mezi 1,5 až 2 lety, dítě by zde mělo být zpočátku jen krátkou chvilku a v žádném případě by nemělo vidět maminku odcházet. Po nějaké době (u některých dětí se počítá na dny, u jiných na týdny až měsíce) dětem nevadí, když vidí svou maminku odcházet. Zvykly si totiž, že se pro ně vždy vrátí. Některé děti si však na školku nezvyknou, pravidelné nedobrovolné odloučení by jim mohlo způsobit trauma, a proto jsou pro ně lepší jiné alternativy – například hlídací teta u dítěte v doma, ideálně s vlastním dítětem, neboť děti potřebují kontakt se svými vrstevníky.     

Plenky a nočníky
Další problém školkových batolat se týká plenek. Nabídka školek, kde se počítá i s přebalováním se naštěstí rozšiřuje. Výhodou je, že když batole vidí své starší kamarády, jak používají nočník nebo dětské WC, napodobují je, což často urychlí osvojení návyku používání nočníku.           

Šarvátky mezi dětmi 
Větší děti si na ty menší zpravidla více dovolí, především jim násilím berou hračky. Rodiče, kteří mají tu možnost, to řeší tak, že umisťují mladší batole do školky spolu s jeho starším sourozencem, který má za úkol mladšího chránit.  Ve školkách, kde je méně dětí, je větší šance, že tety mají tyto konflikty pod kontrolou a mladší děti zvládnou chránit.

Odpočinek
V mnoha školkách nabízejí dětem jako alternativu odpoledního spánku klidné činnosti, jako je například prohlížení obrázků, kreslení apod. Pro dvouleté děti je často vyčleněna místnost, kde si mohou odpočinout v postýlce. Většinou však chtějí být s ostatními v herně. Dvouleté dítě by nemělo trávit ve školce tolik hodin v kuse jako tříleté až šestileté. Pro dvouleťáka je ideální dopolední program, kdy jde po obědě odpočívat domů do své postýlky.                

Přečtěte si také

Tagy: dvouleté dítě ve školce

Komentáře