Hlídání dětí přes noc a odloučení od maminky

Datum publikace: 13.12.2010

Kategorie: Batole

Odkdy může dítě strávit noc bez maminky, aniž by mu to způsobilo trauma? Jak můžete tuto situaci sobě i dítěti usnadnit?   

Bez maminky

Přesná věková hranice, odkdy by dítě mělo spát mimo domov, samozřejmě neexistuje. Vždy záleží na povaze a celkové vyspělosti dítěte, stejně jako na tom, kde a u koho bude spát. Obecně ale platí, že u dítěte mladšího 1 roku je hlídání přes noc nevhodné. Dítě zpravidla instinktivně vycítí, že jeho maminka není nablízku, vzbudí se, a začne plakat. Některé děti jsou v této situaci k neutišení. Uvažujme proto o spaní dítěte mimo domov až od roku a půl. Pokud bude dítě spát u osoby (např. u babičky), na kterou je od narození zvyklé, pak by to neměl být větší problém. Problém však může nastat, jestliže hlídací osoba chodila pouze domů k dítěti, a nikoli naopak. Pro malé batole může být traumatické přespání v cizím prostředí bez maminky, třebaže svou babičku nebo tetu dobře zná. Pokud si nejste jisti, jak dítě noční odloučení (které je více traumatizující než denní odloučení) zvládne, měli byste být nablízku, abyste si pro ně mohli kdykoli přijet. Jestliže víte, že je Vaše dítě hodně fixované na matku, pak byste měli hlídací experiment důkladně zvážit. Existují samozřejmě situace, kdy je odloučení od maminky nevyhnutelné (maminka je například v porodnici s mladším sourozencem). Pro všechny uvedené případy uvádíme několik obecných doporučení, které by Vám i dítěti měly pomoci odloučení lépe zvládnout. Tedy bez srdceryvných scén a nočního buzení dítěte, které zoufale hledá svou maminku.       

Jak lépe zvládnout situaci

  1. Pokud je to jen trochu možné, mělo by dítě raději zůstat ve svém domácím prostředí. Absence maminky je dost traumatizující skutečnost, netřeba přidávat další. V domácím prostředí si dítě ponechává alespoň část svých dosavadních jistot.   
  2. Neodcházejte bez rozloučení. Nenápadný odchod v době, kdy je dítě zabrané do hry, je sice velmi rafinovaný, může však vést ke ztrátě pocitu jistoty a později také důvěry. Jen si to představte. Dítěti náhle zmizí maminka a ono přesně neví proč.  
  3. Loučení ale nikdy zbytečně neprotahujte. Stručně vysvětlete dítěti, kam jdete, a co tam budete dělat. (Např. jdu do práce vydělávat penízky, za které ti koupím něco dobrého.)
  4. Při loučení nikdy nezapomeňte zdůraznit, že se vrátíte!
  5. I když se bojíte dítě opustit, snažte se, ať nepocítí Vaši úzkost.
  6. Jestliže máte na vybranou, dejte přednost hlídací osobě, která má stejně staré dítě.  

Přečtěte si také:

Navštivte také: Novinky na trhu, Recepty

Foto: freeprintablebehaviorcharts.com

Tagy: hlídání dítěte přes noc

Komentáře