Metoda Kaizen se dá použít také ve výchově

Datum publikace: 18.03.2013

Kategorie: Batole | Předškoláci | Výchova

Metoda Kaizen patří mezi efektivní manažerské metody, které nemají s výchovou dětí na první pohled nic společného. Jak ale dokazuje náš článek, lze ji s úspěchem aplikovat také ve výchově.  

Krok za krokem 
Název metody Kaizen není německého původu, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale pochází z japonštiny. Jedná se o spojení dvou slov: kai a zen. Kai znamená v japonštině změnu a zen dobro. Převedeno do praxe metoda Kaizen znamená neustálé zlepšování pomocí malých nenásilných změn. Tedy vlastně krok za krokem.

Pro malé i velké děti 
Metodu Kaizen můžeme uplatnit takřka ve všech etapách výchovy dítěte. Od nácviku na nočník v batolecím věku, přes učení různých sportů (jízda na kole, plavání, golf), až po zvyšování úspěchů dítěte ve škole. Metodu Kaizen lze uplatnit také v případě, kdy naše dítě trpí některou ze závislostí (například na sledování televize nebo hraní her na počítači), anebo když ho trápí nadváha.

Výhody metody    
Výhodou této metody je, že při jejím uplatňování neklademe na dítě zvýšené požadavky, a zbytečně ho nestresujeme. Zároveň si zvyká dodržovat stanovaný režim a respektovat daná pravidla. Vždy se zaměříme na jednu oblast, na které pracujeme, a společně se radujeme z dílčích úspěchů.  

Příklady použití   
Pokud je tedy například naše dítě slabé v matematice, zavedeme pravidelné 20 minutové domácí lekce, kde budeme postupně vysvětlovat jednotlivá témata. Nebo když má dítě nadváhu, budeme postupně přecházet na zdravý jídelníček a zařazovat pohybovou aktivitu. A nezapomeňte, aby metoda zabírala, musíte své dítě za dílčí úspěchy chválit!        

Tagy: metoda kaizen ve výchově

Komentáře