Domov dýchající zdravím

Datum publikace: 20.06.2016

Kategorie: Novinky na trhu | Bydlení

Můžeme žít ve zdravém prostředí anebo také v ještě zdravějším. Je to jen otázka správné volby.

Otázka zdravého životního stylu a s ním související zdravé životní prostředí je dnes na pořadu dne. Děláme to pro sebe, pro své děti a jejich děti. Platí to i pro některé moderní stavební materiály, které většinou nepřímo nahrazují vlastnosti přírodních materiálů. Pokud tedy stavíte nebo rekonstruujete rodinný dům, upravujete byt či adaptujete podkroví anebo vás pouze zajímají otázky zdraví a ekologie, pak jsou následující řádky určené právě Vám.

Zdravé nemusí škodit

Jde to i jinak. Výroba zdraví prospěšného výrobku nemusí být založená na přírodu drancujících procesech. Pokud budeme mluvit o tepelných a zvukových izolacích, na které jsou kladeny stále větší požadavky, existují varianty, které se pyšní dodatkem ekologické. Co však té nálepce „eko“ předchází a co následuje – například při výrobě nebo likvidaci po ukončení životnosti, to se většinou opomíjí.

Jiný je přístup tuzemské firmy Ciur. V rámci systému Compri nabízí jiný pohled na ekologii stavebních materiálů. Vyrábí unikátní patentovanou tepelně zvukovou izolaci, která se pyšní neméně unikátním zařazením jako ekologicky aktivní výrobek. Pochází z ekologických zdrojů, je ekologickým, zdraví prospěšným tepelným izolantem a je ekologicky přínosná i „po své smrti“.

Myslete ekologicky

Čtěte více noviny

Titulek prosím neberte jako výzvu k rozšíření svého kulturního a politického rozhledu. Jde nám o to, aby bylo více starého sběrného novinového papíru. Z něj totiž vyrábí v Ciuru foukanou tepelně akustickou celulózovou izolaci Climatizer Plus. Princip je jednoduchý: papír se rozvlákní a za teploty 80°C pak proběhne pomocí patentované technologie impregnace jednotlivých celulózových vláken minerálními solemi. Tento chemický pudr z nezávadné potravinářské chemie, je nataven na vlákno. Vyrobená izolace je nejenom zdravotně nezávadná, ale po vypršení své dlouhé životnosti se dá použít jako hnojivo do záhonů či uložit na kompost. Kruh, který začíná stromem v lese, pokračuje novinami, pak se z nich vyrobí izolace a nakonec skončí opět v půdě jako kvalitní hnojivo, se tak uzavírá. Kromě aktivní ekologické prospěšnosti tak navíc odpadají i náklady za likvidaci dosloužilé izolace. Pravnuci budou nadšeni.

Celulózová izolace

Aktivní ekologie není vše

Ve spojení s technologii zafoukání je tato izolace velmi flexibilní a výkonná. Nesporné výhody foukané celulózy se pak projeví v členitých prostorách, kde se deskový materiál špatně přizpůsobuje detailům. Osvědčuje se i při dodatečném doplňování dutin, podhledových stropních a půdních konstrukcí, kde je možné výrazně vylepšit tepelnou pohodu obývaných prostor a to za velmi krátkou dobu. Při zateplení se nemusí rozebírat celá konstrukce – střechy, stropu, podlahy apod. A při dodatečném zateplení se například materiál nemusí nosit přes obývané prostory. Fouká se hadicemi zvenčí.

Unikátní je i schopnost celulózové izolace pracovat s vlhkostí. Pokud je jí příliš, dokáže stav regulovat tím, že část vlhkosti pojme do své struktury. Jakmile se situace obrátí, vypouští Climatizer Plus vlhkost zpět do ovzduší. Udržuje se tak nejenom stálé a příjemné, ale i zdraví prospěšné mikroklima, které uvítají zejména astmatici.

CIUR - celulózová izolace

Pokud jste opatrnější povahy, pak vás jistě překvapí vysoká požární odolnost celulózové izolace, která je lepší než u řady jiných izolantů. Je skvělou ochranou i proti přímému ohni, kterému dokáže odolávat až 30 minut - u samozhášivého polystyrenu a skelné vaty můžeme mluvit o odolnosti v řádu minut. Jak je to u papíru možné? Krystalická voda obsažená v přísadách minerálních solí se vlivem teploty uvolňuje a vytváří tzv. reakci náhlého zvlhnutí. K tomu se přidává pomalé odhořívání vlákniny – jev podobný jako u masivního dřeva, kdy zuhelnatělá vrstva brání rychlému odhoření.

Celulózová izolace

Nádhera v zimě, nádhera v létě

Vrstva tepelné izolace funguje tak, že vydrží nahřívání sluníčkem celý letní den. Energii akumuluje a nepropustí teplo dovnitř. V létě vydrží chránit interiér domu téměř 7 hodin. Tak dlouho nedokáže odolávat žádný jiný izolační materiál. Stejně to probíhá i z druhé strany: schopnost zadržet teplo a nepropustit ho ven v zimních měsících je podobná a také nemá konkurenci.

Takže tak: kvalitní, zdravé, užitečné a ekologické. Cenově dostupné a realizačně snadné. Zní to úplně jako rodinný dárek.

Autor: Ing. Michal Řehulka, CIUR a.s., více na www.vseproizolace.cz.

Tagy: celulózová izolace | CIUR | ekologie | životní prostředí

Čtěte na Rodičům

Komentáře