Dopřejte svým dětem vzduch bez škodlivin

Datum publikace: 21.11.2016

Kategorie: Novinky na trhu | Bydlení

Špatná kvalita vzduchu úzce souvisí s akutními i dlouhodobými zdravotními potížemi. Ty může nejen zhoršovat, ale i způsobovat. Proto je zejména v tomto období, kdy trávíme v místnostech více času, třeba dbát na to, abychom dýchali vzduch co možná nejlepší.

Dříve se s nadsázkou říkalo, že dítě musí sníst během dětství kolečko hlíny, aby bylo zdravé. Na tomto rčení určitě něco je. K tomu, aby imunitní systém fungoval jak má, je třeba, aby se dostal do styku s alergeny. Problémem však je, že alergenů je v našem okolí až příliš a navíc takových, které jsou pro náš organismus ještě poměrně nové – například elektrosmog nebo výpary z umělých materiálů jako třeba koberců či laminátových podlah.

Malé děti jsou ohroženy nejvíce

Všichni rodiče malých dětí to znají – nejspíše nikdy netrávili tolik času u země, jako když mají doma batole. Od doby, kdy se dítě začne pokoušet o pohyb, je jeho nejčastějším teritoriem podlaha. Pro motorický vývoj je to velice důležité, protože dítě, které tráví většinu času upnuté v sedátku, se bude jen složitě učit lézt, sedět a chodit. Bohužel je však u země největší koncentrace škodlivin, protože se zde víří prach a ostatní nečistoty – viry, bakterie, nebezpečné plísně a někde i cigaretový kouř. Dětské plíce se vyvíjí až do 8. roku života. Až tehdy stavba plic odpovídá struktuře dospělého člověka. A čistý a zdravý vzduch je pro správný vývoj plic i celého těla velice důležitý. Po nástupu do mateřské školy jsou děti zpravidla častěji nemocné, a to z mnoha důvodů – v místnostech ve větší skupině dětí se samozřejmě viry a bakterie šíří rychleji a dítě se také dostává do styku s novými alergeny, na které nebylo z domova zvyklé. Podle psychosomatických lékařů má svůj podíl dokonce i stesk po domově... Malým dětem se teprve utváří imunita a nadměrné vystavování dětí alergenům jim může imunitu ne posílit, ale naopak poškodit a přivodit třeba alergie, astma nebo opakované záněty sliznic. Ještě hůř jsou na tom děti kuřáků, těm tato rizika hrozí ve zvýšené míře.

Větrat je potřeba i v zimě

V zimním období přispívá ke zhoršenému vzduchu doma i to, že málo větráme a okna jsou po většinu času zavřená, čímž se škodliviny ve vzduchu hromadí a my i děti je dýcháme. Zajistit zdravější domácí ovzduší ale není vůbec složité: každý den několikrát krátce a intenzivně vyvětrejte (na pět minut otevřít všechna okna dokořán), výjimkou je jen smogová situace. Větrejte též při vaření nebo žehlení. V bytě pěstujte pokojové rostliny, které k příjemnému klimatu také přispívají. Dávejte však pozor na riziko vzniku plísní v substrátu, které se tvoří v domácnostech s přílišnou vlhkostí. Optimální vlhkost je pro zdravé ovzduší velice důležitá a měla by se pohybovat mezi 40–60 %.

Odstranit veškeré nečistoty nelze bez čističky vzduchu

Prach na nábytku a podlaze je pro náš organismus menším rizikem než mikroskopické částečky, které nemáme šanci vidět ani uklidit, ale přesto či právě proto je neustále dýcháme. Od nich nám pomůže jen čistička vzduchu. Někdo se jí brání v obavě, že by mu doma neustále hučela, jiný zase argumentuje velikými provozními náklady – jak za elektřinu, tak za výměnu filtru. S čističkou vzduchu Ionic-CARE jsou však tyto obavy zbytečné. Čistička Ionic-CARE je tichá, protože v ní není žádný ventilátor a funguje na principu elektronového větru. Proto ji můžete dát i do ložnice nebo dětského pokoje bez obav z rušení spánku. Díky absenci ventilátoru má i velmi malou spotřebu, maximálně 12 W. Velkou výhodou je omyvatelný elektrostatický filtr, který není nutné vyměňovat. Oblibu značky Ionic-CARE potvrzuje i to, že je na našem trhu už osm let a mezi čističkami je nejprodávanější.

 

Vzduch voňavý jako v lese díky ionizátoru

Čistička vzduchu Ionic-CARE Triton X6, produkt roku 2015 (z hodnocení serveru Heureka.cz), obsahuje ionizátor, který zajišťuje tzv. iontovou rovnováhu v ovzduší. Vzduch, který dýcháme v přírodě, má vyrovnaný obsah kladných a záporných iontů. V prostředí ovlivněném civilizací je však vzduch nabitý převážně kladnými ionty a takový vzduch je pak špatně dýchatelný. Představte si, jak se vám krásně dýchá po bouřce – je to z toho důvodu, že vzduch je nasycen zápornými ionty. Čistička Ionic-CARE Triton X6 má tři stupně výkonu, které si sami navolíte dle velikosti místnosti – od 12 m2 do 75 m2, při běžné výšce stropu 2,5 m. Díky tomu je vhodná nejen do domácností, ale také třeba do školek, škol nebo dětských klubů. Pořizovací cena této čističky je méně než tři a půl tisíce korun a při objednání ze stránek www.ionic-care.cz ji obdržíte s dopravou a dárkem zdarma. Stačí v objednávce uvést kód UD1.

Čtěte na Rodičům

Komentáře