Jak připravit pokoj pro malého alergika?

Datum publikace: 09.08.2016

Kategorie: Novinky na trhu | Bydlení | Dětský pokojíček

Alergie trápí stále více obyvatel České republiky a u dětí je každé čtvrté alergik nebo astmatik. Většina českých domácností tak musí vyřešit, jak zbavit svou domácnost alergenů, které zhoršují stav obyvatel a mají výrazné zdravotní následky. Pro ty, kteří si nevědí, rady, jak na to, může pomoc následující článek.

Víte, že…
více jak 20 % obyvatel České republiky trpí alergií nebo astmatem? U dětí do 15 let jsou čísla ještě děsivější, protože podle statistických údajů alergiemi trpí každé čtvrté dítě. Zmírnit alergické reakce  a celkové zhoršování stavu alergiků je možné jak potřebnými léky, ale také eliminací alergenů, roztočů a prachu  domácnosti.

Domácnost alergika nebo astmatika byla měla být upravená tak, aby s tím to zdravotním omezením bylo možné plnohodnotně fungovat a spokojeně žít. V praxi to často znamená zbavit se veškerých textilních doplňků, koberců a v některých případech i domácích mazlíčků.

Přizpůsobit se musí celá domácnost
Pokud v domácnosti trpí astmatem nebo alergii jeden člen, je potřeba celou domácnost přizpůsobit tak, aby mohl být ve všech místnostech. nestačí tak pouze vytvořit čisté prostředí bez alergenů pouze v jednom pokoji. Eliminovat množství dráždivých a nežádoucích elementů je tak potřeba v celém bytě nebo domě.

7 rad, jak se zbavit prachu a roztočů
Ideálním stavem domácnosti je její naprostá sterilita, ale to není prakticky možné. Existuje ale spousta způsobů jak se zbavit nežádoucích prvků jako je prach, alergeny nebo roztoči, kteří patří k nejčastějším spouštěčům alergií a astmatických záchvatů. Představíme vám základní kroky, které povedou k spokojenému životu alergika.
1.    vysávejte pravidelně všechny koberce a podlahy
2.    zvolte matraci kvalitní matraci splňující hygienu lůžka a snadnou údržbu
3.    každých 14 měňte veškeré lůžkoviny a vysajte celou postel
4.    zbavte domácnost závěsů, záclon, plyšáků a textilních doplňků, nebo je pravidelně perte a čistěte
5.    pořiďte si čističku vzduchu nebo vysavač, který má tuto funkci
6.    na vysavači nešetřete, volte kvalitní multifunkční
7.    vyhněte se velkému počtu pokojových rostlin

Pokoj s dokonale čistým kobercem
Již dávno není potřeba zbavovat se v domácnosti všech koberců, pokud se u jednoho z členů objeví alergie nebo astma. Moderní koberce prošly vývojem a celou řadou inovací, že prach naopak nepřitahují nebo ho v sobě uzavřou a pustí až po důkladném vysávání.

Klíčové je mít kvalitní vysavač, který z koberce vysaje nejen veškeré nečistoty, ale také prach a roztoče. Důležité je totiž, aby vysavač vysál nečistoty, které jsou při u kořenů vláken a vlasů, kterými je koberec tvořen. To dokáží vysavače HEPA filtry a ještě více účinné jsou vodní vysavače.

Vysavače na vodu Vivenco

Vysavače na vodu díky speciálním separátorům nasají nečistoty včetně roztočů a prachu do vodní nádrže, odkud mokré částice nemají možnost uniknout. Jsou tak účinnější než vysavače s různými filtry. Vodní vysavače mimo zbavování mají také jiné funkce.

Nejvíce vyhledávaný a odborníky i veřejností chválený je vodní vysavač Vivenso. Tento vysavač zbaví váš koberec a podlahy nečistot a zdraví škodlivých roztočů, prachu a plísní, ale také funguje jako čistička vzduchu a odstraní tak alergeny nejen z podlah a koberců, ale také vzduchu.

Starejte se o celou postel
Měnit pravidelně povlečení v posteli alergika nestačí. Je potřeba se o postel starat důkladněji a uklízet častěji. Základem je zvolit takové přikrývky, které prach a roztoče nepřitahují, ideální jsou tak přikrývky z dutého vlákna, na peří zapomeňte. Je také dobré, když jde samotná přikrývka vyprat doma v pračce.

Všechno ložní povlečení perte v pračce na 60 stupňů, jedině tak zlikvidujete všechny bakterie a mikroorganismy. Ačkoliv je to další práce navíc, tak zbylé bakterie rozhodně zničíte žehlením. Povlečení měňte každých 14 dní, v letních měsících, kdy se člověk více potí, klidně každý týden.

Co se týče matrací je důležité je pravidelně celé vyčistit a vybírat takové, které mají sundavací potah, který snadno vyperete v pračce. Na matrace také existují speciální povlaky, které jsou na trhu s alergiky již běžně k dostání.

 

Tagy: vodní vysavač | vysavače na vodu

Čtěte na Rodičům

Komentáře