Jak vybrat povlečení do dětské postýlky?

Datum publikace: 09.02.2018

Kategorie: Bydlení | Zdraví a bezpečnost miminka

Pro čerstvě narozená miminka je ze všeho nejdůležitější, co se týče vybavení pokoje, dětská postýlka. Klíčová je správná matrace a také výraznou roli hraje povlečení do dětské postýlky. Jak vybrat správné dětské povlečení se dočtete v našem článku.

Jak má správné dětské povlečení vypadat?

Když máte správně vybranou matraci je na řadě povlečení. Dětské povlečení i povlečení do postýlky pro miminka musí splňovat určitá kritéria, která zajistí, že se bude miminku nebo dítěti spát klidně, nerušeně a zdravě.

● prodyšnost - povlečení musí být prodyšné

● savost - zabrání zpocení a možnému nachlazení nebo onemocnění

● snadná údržba, časté praní - musí odolat častému praní

Povlečení bez knoflíků i zipů

U dětského povlečení je důležitým kritériem zapínání. Zcela nevhodné a hlavně nebezpečné je povlečení se zipy. Zipy ve většině případech studí, ale hlavně dítě se o něj může poranit nebo poškrábat. Stejně nevhodné jsou knoflíky, převážně plastové, pokud nejsou opravdu pečlivě a kvalitně přišité a nehrozí tak jejich spolknutí.

Ideálním řešením je povlečení bez zapínání tzv. hotelové, pouze krytá kapsa. U takového povlečení nehrozí žádná zranění, dítě nemůže nic poškrábat, studit ani jinak zranit. Stejná pravidla platí i u polštářů, žádné zipy ani knoflíky.

detske povleceni

Povlečení bez bakterií

Pro první měsíce miminka je dobré, aby spalo v povlečení, které zvládne pravidelné vyvařování a žehlení. Díky tomu se materiál zbaví všech nebezpečných bakterií. Dále by měl být také savý, rychleschnoucí, měkký a hlavně příjemný na dotek.

Použitý materiál by měl splňovat tak vlastnosti jako je prodyšnost a stálobarevnost. Zkrátka na povlečení do postýlky rozhodně nešetřete a volte opravdu kvalitní a certifikované výrobce.

Jak se starat o dětské povlečení?

Dětské povlečení je nutné měnit po každém ublinknutí nebo jiném znečištění, jedině tak se dá zabránit vzniku a množení bakterií. Doporučuje se prát povlečení na 90°C, pokud to výrobce dovolí. Pokud ne, i při 60 °C už dochází ke zničení bakterií. Co se týče pracích prášků a aviváže, vždy záleží na citlivosti dítěte. Existují samozřejmě i výrobky určené pro děti a miminka.

Barvy a barvičky

Obecně se říká, že dětské povlečení musí být veselé, hravé a plné barev. To samozřejmě platí, ale až ve vyšším věku dítěte. Naopak u malých miminek platí volit barvy spíše jemné, pastelové. Obrázky je lepší volit menší a decentní.

Až od 5. měsíce dítěte se může přidat na barevnosti, hravosti a zařadit veselé motivy. U větších dětí má povlečení velký vliv na správný rozvoj, veselé provedení v něm probouzí fantazii a kreativitu. Barvy mají zkrátka větší vliv než si myslíme. Například červené povlečení dokáže probudit mysl a zvýšit činnost srdce. Modrá barva pak dokáže uklidnit i malého neposedu.

Tagy: dětská matrace | dětské povlečení | matrace do postýlky | povlečení pro miminko

Komentáře