Jak zařídit pokoj pro miminko?
Datum publikace: 04.03.2016
Kategorie:
Bydlení
|
Dětský pokojíček
Na narození miminka je potřeba se připravit, a to nejen po psychické stránce, ale také co se týče vybavení vašeho bytu. Musí mít přece někde své místo. Otázkou zůstává, zda je potřeba aby mělo svůj vlastní pokoj, co všechno by v něm mělo být a co je naopak zbytečné. Jak vše udělat správně se dozvíte v našem článku.
Kdy pokojíček začít zařizovat?
Ideální je mít pokojíček připravený a vybavený ještě před narozením miminka. Je důležité, pokud budete kupovat nové vybavení, včas, ideálně 2 - 3 měsíce před příchodem miminka, odstranit ochranné fólie a papírové kartony, do kterých se nábytek balí. Je to z důvodu vyvětrání nežádoucích chemických látek, jako je formaldehyd.
Ve stejnou dobu by také mělo proběhnout malování, natírání, položení nových podlah nebo koberce. Těsně před narozením miminka by mělo být úprav co nejméně a rozhodně není dobré je provádět těsně před narozením.
Krásná a bezpečná postýlka
Miminko se může vyspat jak v kolébce, postýlce i košíku pro miminko. Je tak na vás, jakou formu pro první měsíce života svého miminka zvolíte. Ale poradíme vám. Nejlepší variantou je postýlka. Z kolébky miminko za chvíli vyroste a pak by pro něj mohla být nebezpečná. Hrozí překlopení.
Nejlepší je klasická postýlka, která s miminkem poroste. Většina postýlek totiž nabízí stahovací postranici a výškově nastavitelný rošt, většinou do tří a více úrovní. Čerstvé miminko leží v nejvyšší poloze a postupem času se snižuje, kvůli bezpečnosti.
Parametry správné postýlky
Výběru postýlky pro novorozence musí být věnována velká pozornost. Postýlka musí být pevná a stabilní. Je možné vybírat ze dvou rozměrů. První 120 x 60 cm nebo větší 140 x 70 cm. Postýlka musí mít bočnice s příčkami a jednu stahovací postranici.
Postýlka musí být vyrobena z kvalitních a nezávadných materiálů a pozornost se musí také věnovat povrchové úpravě. Důležitá je také vzdálenost jednotlivých příček. Nesmí být větší než 6 - 8 cm, aby dítě nemělo možnost prostrčit hlavičku, a zase nesmí být menší než 2,5 cm, aby miminko se miminku nezaklínila nožička nebo ručička.
Matrace musí být nová
Matrace by se měla vždy kupovat nová. Co se týče tvrdosti měla by se volit matrace tvrdší, protože měkké by mohly ovlivnit špatný vývoj páteře a kostry dítěte. Doporučovaným materiálem je pěna. Pěnové matrace mají průduchy, která dobře dýchají a jsou potažené bavlněnou látkou.
Co všechno patří do postýlky?
Z bavlny by mělo být peřinka, deka i povlečení do dětské postýlky. Polštářek se do postýlky dokupuje až později. Miminko by měl spát co nejdéle bez něj, aby se negativně neovlivnil vývoj krční páteře. Osvědčené jsou lůžkoviny z dutého vlákna, ale není t podmínkou. Důležité je, aby byly přikrývky teplé a lehké.
Postýlku je dobré doplnit o mantinely a kapsáře. Nejen, že to hezky vypadá, ale také to zabrání prostrkování ručiček a nožiček a zmírní nárazy do tvrdého dřeva. Také zabrání průvanu nebo přímému slunečnímu světlu.
Pomocníci v dětském pokoji
V prvním měsících miminko jenom spí, jí a spotřebuje spoustu plínek. Právě přebalování bude velmi často činností rodičů. Je tak dobré mít všechny potřebné věci pohromadě. dalším klíčovým kusem pokojíčku je přebalovací pult. V současné době je oblíbená varianta v podobě komody.
Takové pulty jsou stabilní, dostatečně prostorné a mají velké množství poliček a přihrádek. Díky tomu budete mít vždy po ruce oblečky, plínky, kosmetiku a další důležité věci, které potřebujete při přebalování, oblékaní nebo po koupání.
Celá řada maminek si oblíbila kojící polštáře. Miminko bude mít při kojení pohodlí a bude v bezpečné poloze a maminka se bude moci lépe opřít a vydrží tak kojit delší dobu, aniž by ji bolela záda a ruce.
Tagy:
dětská matrace
|
dětská postýlka
|
kojící polštáře
|
povlečení do dětské postýlky
Čtěte na Rodičům
Komentáře