Vlhkost v domě - chraňte zdraví své rodiny

Datum publikace: 09.07.2018

Kategorie: Bydlení

Vlhké zdi, mapy na stěnách, orosená okna, nevzhledné plísně. Také máte s tímto problém ve svém bydlení? Pak máte problém s vlhkostí, který je nutné řešit, neboť zvyšuje energetickou náročnost stavby a negativně může působit na naše zdraví.

Proč se vlhkost v interiéru dělá?
Vlhkost je všude kolem nás, což je zcela normální. Avšak pokud se nám dostane do interiéru a hodnoty nejsou v normě, je to signál, že něco není v pořádku a je zapotřebí s tím něco začít dělat. Proč? S vyšší vlhkostí v domě a bytech dochází ke kondenzaci par, srážení vody a vzniku nevzhledných map a plísní, které mohou být pro některé věkové skupiny nebezpečné (děti, starší osoby).

A proč se vůbec v interiéru dělá? Těch příčin může být celá řada - od méně závažných až po ty velmi komplikované. Proto na prvním místě musíte najít příčinu, která za vznikem stojí.

Nejčastější příčiny stojící za vznikem vlhkosti:
● špatná údržba domu,
● netěsnící izolace základů či okna,
● koroze původní hydroizolace,
● změna hladiny podzemní vody,
● poškozené potrubí, žlaby, svody dešťové vody či střešní krytiny,
● záplavy či jiná havárie,
● sušení mokrého prádla
● a mnoho dalších příčin.

Co pomáhá na vlhkost v domě/bytě?
Abychom snížili nadměrnou vlhkost na optimální hladinu a udrželi ji, můžeme nejdříve vyzkoušet pravidelné a intenzivní větrání. Pokud se v interiéru doteď nevětralo, může to pomoci.

Prohlédněte si také ohrožená místa (konkrétně rohy místností, stěny za nábytkem, stěny u podlah, místa kolem oken/dveří/balkonu, ve spárách obkladů atd.), které mohou poukázat na to, kde by mohl být problém.

Vysoušeče vzduchu a zdiva vám velmi pomohou při odstranění vlhkosti ve vašem domě

Vyzkoušejte vysoušeče zdiva
Kromě pravidelného větrání pomohou z odvlhčováním také vysoušeče vzduchu a zdiva. Tyto přístroje fungují tak, že nasají vlhký vzduch přes výparník, který odebere ze vzduchu teplo a ochlazuje ho. Tím dojde ke kondenzování vlhkosti a jejímu odtékání do sběrné nádržky. V kondenzátoru se pak vzduch opět ohřeje a vysoušeč ho vrátí zpět do prostoru.

Hydroizolace stěn / sanace vlhkého zdiva 
Když nepomůže ani větrání, ani vysoušeč, nebo zjistíte, že příčina je vážnější, bude zapotřebí k tomu přizvat odborníka a případně to řešit celkovou hydroizolací stěn, což je stavební zásah, který vytvoří ve zdech nepropustnou bariéru.

Další možností je sanace vlhkého zdiva, díky které se odstraní vlhká místa okamžitě a díky ní se zabrání vzniku dalších plísní. Sanace navíc přispívá k prodloužení životnosti domu a zlepšení izolačních vlastností zdiva.

Prevence vzniku vlhkosti
V některých případech může za vznik vlhkosti v interiéru člověk. Aby se tomu předešlo, je důležitá prevence, proto:

● pravidelně větrejte,
● prohlížejte riziková místa,
● používejte při vaření digestoř,
● sušte prádlo venku na slunci nebo v sušičce,
● používejte odvětrávání při sprchování.

Tagy: hydroizolace stěn | prevence vzniku vlhkosti | sanace vlhkého zdiva | vlhkost v domě | vlhkost v interiéru | vysoušeče vzduchu

Čtěte na Rodičům

Komentáře