Zařizujeme dětský pokoj – jak na to?

Datum publikace: 24.10.2016

Kategorie: Bydlení | Dětský pokojíček

Pokoj pro děti je zcela specifický prostor, neboť je to jejich území, jejich království, kde se musí cítit příjemně a v bezpečí, a kde by měly mít i pocit soukromí. Na vybavení dětského pokoje by se proto, pokud je to v jejich věku již možné, měly podílet svým rozhodnutím i samotné děti.

Dítě roste - proměna pokoje během let.

Při výběru nábytku do dětského pokoje je dobré se řídit zkušenostmi dospělého, ale zároveň se na pokoj dívat dětskýma očima. Určitě budeme dodržovat zásady bezpečnosti, praktičnosti, ohlídáme zdravotní nezávadnost materiálů, vyhneme se tomu, co by mohlo především menší dítě ohrozit (ostré hrany a ozdoby, sklo). Komodu s přebalovacím pultem nebo postýlku pro miminko však po pár letech bude nutné vyměnit za zcela jiný dětský nábytek. Dítě roste, mění se jeho potřeby a také styl. Roztomilé dětské motivy ustoupí barevným kombinacím, navýší se úložné prostory, přibude dětský psací stůl a klasická postel. S tím vším je třeba počítat již při prvním zařizování pokoje. Chceme nábytek jen na pár let, nebo ho zachovat až do školního věku? Zvolíme proto také výškově nastavitelný nábytek? A mají děti společný pokoj? Pak je potřeba plánovat i správné rozmístění nábytku tak, aby každé dítě mělo někde své soukromí.

Krásný dětský pokoj

Dětský nábytek pro všechny věkové kategorie je cenově dostupný, na výběr je dnes sortiment z celé Evropy. Zakoupit lze celé pokojové sestavy, stejně jako vybírat z jednotlivých kusů nábytku a doplňků; každé dítě vidí totiž svůj svět jinak a žádný dětský pokoj není proto stejný.

Dobrý spánek znamená pohodový den

Dětská polohovací postýlka je pro malé dítě, především z hlediska bezpečnosti, nepostradatelná, ale počítejte s tím, že z ní rychle vyroste. Pak už přijde na řadu postel klasická, v běžném rozměru 90 x 200 cm. Ale ani tato dětská postel vůbec nemusí vypadat obyčejně! Dětské postele mohou být vyvýšené, s úložnými prostory, s přídavnou matrací pro dětského návštěvníka, mohou být v designu auta či patrového autobusu… tvarů, barev a různých praktických detailů se nabízí bezpočet. Na co je důležité nezapomenout, je kvalita postele; výběr odolného materiálu, matrace a roštu zajistí dítěti nerušený spánek, oporu páteře, a tím i potřebné podmínky pro správný vývoj růstu.

Místo pro větší děti

Nábytek do dětských pokojů proto volte s rozmyslem dospělého, ale i s ohledem na přání a nároky samotného dítěte.

Čtěte na Rodičům

Komentáře