Všechny články

Dudlík - ano či ne?

Zeptali jsem se laktační poradkyně Jiřinky Mrázkové, jaký je její názor na dudlík...

pokračovat na článek

Příkrmy! Kdy, kolik a jak podávat?

Začněte podávat 1-2 lžičky příkrmu 1-2x denně. Není rozhodující, zda příkrm podáváte před či po kojení, je možné dítě trochu nakojit, nabídnout příkrm a poté dokojit. Množství zvyšujte velmi pozvolna, dítě nenuťte. Plné dávky, která nahradí 1 kojení se nesnažte dosáhnout dříve než za 2-4 týdny. Plná dávka zeleniny by měla být zhruba 150-200 g. 

pokračovat na článek

Zavádění příkrmů. Kdy začít?

Pokud kojené i nekojené dítě dobře prospívá, začněte v ukončených šesti měsících. Když dítě projevuje velkou touhu po jídle (natahuje se po něm, dává hlasitě najevo, že chce také ochutnat) je možné začít o pár dní dříve, nejvíce však o týden či dva.

pokračovat na článek

Kojení Vás může ochránit před rakovinou prsu

Ženy, jejichž příbuzné trpí nebo trpěly nádorem prsu, by se měly rozhodnout, že budou kojit.

pokračovat na článek

Draslík pomáhá dětem při léčbě epilepsie

Děti trpící epilepsií, které dodržují tzv. ketogenní dietu, často trpí bolestivými ledvinovými kameny.

pokračovat na článek

Nedrážděte puberťáka!

Také máte pocit, že se Vaše kdysi hodné dítě změnilo v tvora, kterého byste nejraději roztrhli? Napadlo Vás ale někdy, že můžete mít na jeho nesnesitelném chování svůj podíl? Možná své dospívající dítě zbytečně dráždíte svým vlastním chováním!  

pokračovat na článek

Díl 19. Klubou se mu první zoubky!

Některé miminko má svůj první zoubek již v šesti měsících, jiné si na něj musí počkat až do devátého měsíce. Většina miminek se však může pochlubit svými prvními zoubky ve věku kolem sedmi měsíců.  

pokračovat na článek

Kojte své děti! Budou z nich lepší studenti!

Studenti, které jejich matky kojily, získávají na střední škole lepší známky než jejich spolužáci krmení jako miminka z lahve.

pokračovat na článek

Příkrmy - jaké potraviny?

U nás se obvykle začíná zeleninou, aby si dítě hned zpočátku nezvyklo na sladkou chuť a poté by zeleninu mohlo odmítat. Je možné začít i kaší, pokud je dítě hladovější či pokud se v noci často budí (což ale nemusí být způsobeno hladem, ale pouze zvykem).

pokračovat na článek

Hovězí polévka se zeleninou a pohankovými vločkami

Věk: od 8 měsiců Suroviny:  2 porce, 30 g libového hovězího masa, 1 malá mrkev, kousek cukety (asi 6 cm), 3 malé růžičky brokolice, kousek pórku (asi 4 cm), 1 lžíce instantních pohankových vloček, kojenecká voda 

pokračovat na článek

Jablečná přenídávka

Věk: od 6 měsiců Suroviny:  jablka, fruktoza, kojenecká voda Postup:
oloupu a okrájím jablka, povařím je asi 10 minut v troše kojenecké vody, rozmixuju na pyré a přidám fruktozu podle toho jak jsou kyselá jablka, pevně zavřu do skleniček od výživy, při podávání můžu pro změnu do toho rozmačkat čtvrtku banánu nebo hrušky. 

pokračovat na článek

Přesnídávka z ovoce

Věk: od 12 měsiců, Suroviny: jablíčka, banány, kiwi, balíček piškotů (bezlepkových) Postup: veškeré ovoce oloupeme, nastrouháme na nejmenším struhadle a smícháme. ..

pokračovat na článek

Matky dvojčat a trojčat trpí poporodní depresí

Matky dvojčat a trojčat trpí poporodní depresí dvakrát častěji než matky jednoho novorozeněte. Jsou unavené, osamělé a polovina z nich se dostane k popovídání si s někým dospělým na méně než hodinu denně.  

pokračovat na článek

Holka nebo kluk?

Pouhých deset týdnů od početí mohou rodiče téměř s jistotou zjistit pohlaví svého potomka. Američtí výzkumníci uvedli na trh test na hormonální bázi, který to umožňuje. 

pokračovat na článek

Nejčastější jména pro miminka

Vybíráte jméno pro Vaše miminko? Přinášíme Vám seznam nejčastějších jmen miminek  ze začátku roku 2010. 

pokračovat na článek

Porod! Video z porodu doma!

V Čechách je oficiálně porod doma označován za nebezpečný hazard a soukromé porodní asistentky nejenže nejsou podporovány, ale jsou vykazovány téměř na hranu zákona. Na internetu se objevují desítky videí porodů, které se uskutečnily doma.  

pokračovat na článek

Díl 18. Výživový průvodce pro maminky malých lezců

Milá maminko, začněte si zvykat na to, že období, kdy jste své děťátko našla na stejném místě, kde jste je nechala, končí!

pokračovat na článek

Díl 17. První půlnarozeniny

A je to tady! Vaše miminko slaví své první půlnarozeniny! Ani se nenadějete a bude to rok, co se stalo členem Vaší rodiny.

pokračovat na článek

Díl 16. Z miminka se klube člověk!

Nebude to dlouho trvat a Vaše miminko oslaví své první polonarozeniny. U dospělého člověka nemá smysl tyto půlroční životní etapy nějak významně zdůrazňovat, ale u tak malého tvorečka se toho v průběhu šesti měsíců změní opravdu hodně.

pokračovat na článek

Díl 15. Tahá za šňůry a pokouší se plazit!

V pěti měsících se z miminka stává sice malý, ale pěkně chytrý had. Začíná lumpačit a často Vás i překvapí nebo pobaví.

pokračovat na článek