Devítiměsíční miminko se učí první slova

Datum publikace: 28.5.2012

Kategorie: Devítiměsíční miminko

Pokud jste se nemohli dočkat, až Vám Váš malý tvoreček poprvé řekne „máma“ nebo „táta“, tak jste se konečně dočkali. Devítiměsíční miminko to dokáže.

Duševní rozvoj: první slova
Devítiměsíční miminko si s oblibou povídá samo pro sebe. Již nějakou dobu umí používat slabiky, jako je pa, da, ba, ta, ma, nyní z nich začíná skládat svá první slova. Pokud se nemůžete dočkat, až Vás konečně osloví, nebuďte zklamaní, když jeho prvním slovem bude „eště“, anebo třeba auto.  Máma a táta jistě přijdou brzy na řadu. V tomto období dochází k velkému rozvoji slovní zásoby. Třebaže devítiměsíční miminko používá pouze několik slov, obyčejně tři až pět, jeho pasivní slovní zásoba rapidně narůstá. Rozumí většině věcí, které mu říkáte: že půjdete ven, že bude papat, že přijde tatínek, atd.  

Pro bezpečí miminka
Devítiměsíční miminko velmi čile leze. Některá miminka rychle dolezou k předmětu jejich zájmu a chytí se opory, aby se mohla postavit. Ústa nadále slouží jako hlavní nástroj k poznávání okolního světa. Z dosahu miminka z tohoto důvodu odstraňte vratké kusy nábytku, případně je ukotvěte do zdi, dále jedovaté pokojové rostliny, kaktusy a vše, co by mohlo miminku ublížit. Na schody nainstalujte bezpečnostní vrátka. Možná budou potřeba až za několik týdnů, pro bezpečnost miminka je však vždy lepší myslet o něco dopředu. 

Jak si s miminkem hrát
Devítiměsíční miminko už spinká celou noc bez přerušení, maximálně s jedním probuzením. Přes den toho už tolik nenaspí jako předtím, obyčejně mu stačí spánek jednou během dne (ranní ptáčata obyčejně spinkají dopoledne i odpoledne). Nyní je správná doba naučit miminko hry, jako paci paci pacičky, anebo na schovávanou (schováte se na chvilku pod šátek, a pak se mu zase ukážete). Hru uvítá miminko s nadšením a nejspíš z Vás bude šátek se smíchem samo strhávat.

Přečtěte si také

Tagy: devítiměsíční miminko se učí první slova

Komentáře