První lásky a první zklamání

Datum publikace: 08.11.2010

Kategorie: Dospívání

Začátek i konec prvních lásek bývá těžký. Pokud Vaše dospívající dítě trápí srdcové záležitosti, jistě mu budete chtít pomoci. Poradíme Vám, co dělat, a hlavně, co raději nedělat.   

Ach, ta láska

Ty úplně nejprvnější lásky nás zastihnou ještě ve školce, anebo na prvním stupni základní školy. Samy přijdou, samy zase odejdou a zamilovaný človíček se nad jejich koncem obvykle nijak netrápí. Později je to však jiné. V období raného dospívání nebo adolescence už chemie lásky funguje naplno. Jako teenageři prožíváme své první lásky velmi hluboce. Jsme schopni udělat mnoho pro to, abychom získali přízeň milované osoby, a když se nám to nepodaří, anebo vztah skončí, náš svět se zhroutí. Tytéž pocity prožíváme jako dospělí, ale obyčejně nebereme konec vztahu jako konec světa. Pokud chceme porozumět a pomoci svým dospívajícím dětem, které nešťastně zasáhl Amorův šíp, měli bychom si vzpomenout na své vlastní dospívání a na naše první kopačky.               

Pomozte dítěti zvládnout situaci

Pokud Vaše dítě dostalo kopačky, měli byste se chovat velmi taktně. To znamená, že tuto událost nebudete zprostředkovávat všem svým kamarádkám, sousedkám a příbuzným. Když se na toto téma stočí řeč ve větší skupině lidí v přítomnosti dítěte, měli byste nenápadně stočit řeč jinam. Přestože Vás bolí, že se Vaše dítě trápí, chovejte se k němu normálně, nelitujte ho a nesnažte se pro něho za každou cenu uspořádat zábavný program, anebo dokonce seznamovací večírek mladých teenagerů. Ne aby Vás napadlo, přivést mu domů náhradu. Nechte své dítě být. Naznačte mu, že chápete, jak se cítí, a zdůrazněte, že kdyby si chtělo promluvit, může za Vámi kdykoli přijít. Nevyprávějte žádné hrdinské příběhy o tom, jak jste podobnou situaci překonali, a ještě Vás to posílilo. Odcizilo by Vás to. Zdržte se komentářů typu „já jsem ti to hned říkala, že ta holka není pro tebe“, anebo „konečně ses ho zbavila.“ Pokud zklamaný teenager potřebuje samotu, dopřejte mu ji. Počítejte s tím, že může přechodně dojít ke zhoršení prospěchu ve škole, nebo ke ztrátě zájmů o jeho koníčky.  

Kdy je třeba rada odborníka            

Jedno staré přísloví říká, že smutek pro jednu lásku by neměl trvat déle, než jeden den. Tak rychle to samozřejmě nepůjde. Pokud se však teenager dlouhodobě uzavírá ve svém pokoji, nemluví, je apatický a nemá o nic zájem, nejí, případně se u něho objeví vážnější zdravotní potíže, měli byste požádat o radu odborníka. Zajděte k němu nejprve sami, popište mu situaci a poraďte se, co dál.     

Tagy: první kopačky

Komentáře