Tetování a piercing. Pozor na zdravotní rizika.

Datum publikace: 18.08.2010

Kategorie: Dospívání

Jen těžko se hledá rodič, který je nadšený z toho, když se jeho dítě vrátí domů zkrášlené tetováním nebo piercingem. Hlavním důvodem ke znepokojení jsou možná zdravotní rizika.   

Promluvte si, dokud je čas

Proč se rodičům tento druh ozdob nelíbí? Především protože sebou tetování i piercing nese četná zdravotní rizika. Těmto rizikům mladí lidé obvykle nepřikládají velký význam, důležitá je pro ně především jejich zajímavá vizáž. Protože předem předpokládají, jak budou rodiče na jejich žádost o dovolení (zda si mohou nechat udělat na těle hezký nesmyvatelný obrázek, anebo si libovolnou partii těla nechat zkrášlit cvočkem) reagovat, zpravidla se s nimi o těchto záležitostech vůbec nebaví a jednoho dne přijdou domů s ozdobou na těle. Svou parádu před Vámi mohou i delší dobu skrývat. Často se jim to úspěšně daří, dokud se ovšem nevyskytnou některé z níže uvedených zdravotních problémů. Zdá se, že jako rodič vlastně nemáte na vybranou. Pokud si dítě chce nechat tetování nebo piercing udělat, tak si ho udělá. Záměrně zde používáme slovo dítě, nikoli teenager, protože s tetováním a řidčeji i s piercingem se setkáváme u dětí již od 11 let. Náš tip: Jakmile dítě oslaví své desáté narozeniny, promluvte si s ním o těchto ozdobách těla a vysvětlete mu všechna rizika.        

Možné zdravotní problémy

U tetování a piercingu představují největší riziko nástroje, jimiž se obě činnosti provádí. Děti si často nechají své ozdoby udělat od kamaráda, nebo od umělce, který nepoužívá sterilní jehly. Proto se může Vaše dítě nakazit hepatitidou typu B, nebo dokonce virem HIV způsobujícím AIDS. Kromě toho může tetování i piercing vyvolat velmi silnou alergickou reakci. V případě piercingu často dochází k infekcím, které se hojí i několik měsíců. Piercing v jazyku může dokonce způsobit otoky, ztrátu chuti k jídlu, nebo potíže s řečí. Nejdéle se hojí piercing na genitáliích, neboť tato místa jsou po většinu času skryta pod oděvem, takže mají omezený přísun vzduchu. Nehledě na to, že na piercing umístění v intimních místech působí tělesná vlhkost.

Komentáře