Trápí Vaše teenagery akné?

Datum publikace: 01.08.2014

Kategorie: Školáci | Dospívání | Zdraví a výživa

Akné je velmi rozšířený dermatologický problém, který trápí většinu teenagerů. Velice nepříjemným průvodním jevem je jeho nepříznivý vliv na psychiku, která se právě v období dospívání vyznačuje zvýšenou citlivostí. Co je příčinou vzniku akné? A jak jeho průběh zmírnit a svým dětem pomoci?

Hormony a genetika
Vznik akné, k němuž dochází v důsledku nadměrné produkce mazových žláz, trápí více než 80% teenagerů. Hlavní příčinou zvýšeného výskytu během dospívání je hormonální nerovnováha, která je pro toto období typická, neboť právě v dospívání dochází k velkým hormonálním změnám. Hormony však nepřestavují jedinou příčinu, na vzniku akné se velkou měrou podílí také dědičnost a typ pleti. Skutečnost, že matka nebo otec v dospívání trpěli zvýšeným výskytem projevů akné (čímž mohou nadále trpět i v dospělosti), zvyšuje pravděpodobnost, že se stejným problémem budou potýkat také jejich děti. A co se vlivu typu pleti týče, lidé s mastnou nebo smíšenou pletí mají výrazně vyšší tendenci ke vzniku akné.

Nemačkat a nepoužívat alkohol!
Protože dospívající ve srovnání s dospělými přikládají svému vzhledu mnohem větší důležitost a jsou velmi citliví na reakce svého okolí, vnímají akné jako velký problém, který může v dlouhodobém horizontu vést k poklesu sebedůvěry, depresím a v krajním případě až ke vzniku sociální fobie či dokonce k sebevraždě. V touze po dokonalejší vizáži proto teenageři používají celou řadu kosmetických přípravků, a zároveň se snaží své vady na kráse mechanicky odstranit. Amatérské vymačkávání a nevhodně zvolená kosmetika však mohou celou situaci ještě zhoršit. Neodborné zásahy do kůže mohou vést ke vzniku hlubokých jizev, tonika s obsahem alkoholu dráždí pleť, čímž zvyšují aktivitu mazových žláz, která je hlavní příčinou vzniku akné. Jak tedy o pleť pečovat, aby nedošlo ke zhoršení, ale naopak ke zlepšení jejího stavu?

Akné trápí většinu dospívajících



Správná péče o pleť je základ
Mezi osvědčené pomocníky v boji s akné patří aplikace přípravků, které omezují aktivitu mazových žláz, jako jsou například léky s obsahem benzoyl peroxidu. Stav aknózní pleti může zlepšit také laserové ošetření nebo chemický peeling, což jsou zásahy prováděné v čím dál větším počtu kosmetických studií. V méně závažných případech však často postačí věnovat pozornost vhodné péči o pleť. Používání antibakteriálních mýdel, aplikace čisticích pleťových masek či konopné kosmetiky dokáže stav akné výrazně zlepšit. Pokud ne, doporučujeme se obrátit na dermatologa, který po vyšetření navrhne vhodný způsob léčby.

Opalování – pomáhá nebo škodí?
Pobyt na slunci dodává pleti potřebný vitamín D a je tak součástí prevence tvorby akné. V případě závažných forem akné, zejména pokud máte jizvy po akné, se však slunění příliš nedoporučuje.

Přestože nepovažujete pupínky v obličeji svého potomka za skutečný problém, mějte na paměti, že dospívající vnímají situaci jinýma očima, a pomozte jim tento problém řešit. A nezapomeňte, že důležitou součástí rodinné „terapie“ je podpora jejich sebevědomí.

Tagy: akné v dospívání | problematická pleť

Komentáře