Ušetřete při platbě elektřiny bez toho, aniž byste se vzdali svého pohodlí

Datum publikace: 28.07.2022

Kategorie: Bydlení | Finance

Existuje nějaký způsob, jak snížit své výdaje za elektřinu, ale přitom se nevzdat svého pohodlí? Dáte-li si pozor a budete dodržovat několik základních pravidel, zjistíte, že levná elektřina nemusí být pouze vaším zbožným přáním.

Jak na levnou elektřinu? Nepřetápějte a udržujte teplotu v domácnosti v rozumných mezích

Levná elektřina je snem nejedné domácnosti. Čím více věcí ke svému chodu elektřinu vyžaduje, tím větší riziko toho, že se vaše výdaje za ni budou zvyšovat. Jak ovšem za elektřinu ušetřit bez toho, aniž byste se museli nějak výrazně omezit? Prvním krokem je efektivní topení. Právě to totiž bývá kamenem úrazu nejedné české domácnosti. Teplota v interiéru nemusí být 25 °C a více. Ideální je udržovat celoroční teplotu v domácnosti okolo 18 °C.

Okolí radiátorů musí být dobře přístupné a zajišťovat cirkulaci teplého vzduchu

S tím, jak topíte úzce souvisí také to, jak vaše domácnost vypadá. Pokud máte radiátory obklopené nábytkem a veškeré teplo v nich pohltí vaše skříně, vyhrňte si rukávy a dejte se do stěhování. Neefektivní vytápění je totiž ekvivalentem vyhazování peněz z okna. Teplo musí v okolí radiátorů volně proudit.

Větrejte radikálně a rychle

Nachází se okna vašeho domova neustále v pozici ventilačky? V parném létě je tento způsob větrání pochopitelný, protože si díky němu udržujete v bytě příjemnou teplotu bez topení, ale v zimě na ventilačku raději zapomeňte. Čím rychlejší a radikálnější větrání, tím lepší. Nebudete totiž zbytečně přicházet o teplo z radiátorů, a i rychlá výměna vzduchu při otevření okna dokořán bude mít kýžený efekt.

Abyste snížili své výdaje za elektřinu, není nutné podnikat razantní kroky. I malé krůčky totiž vedou ke snížení spotřeby, ale vy se nijak nebudete muset zřeknout svého pohodlí.

Zdroj obrázku: Maryia_K / Shutterstock.com

Komentáře