Dítě a domácí mazlíček

Dítě a domácí mazlíček: Jak začlenit nový přírůstek do rodiny?

Datum publikace: 04.12.2016

Kategorie: Dospívání | Hry a volný čas | Vývoj dítěte | Jak být dobrým rodičem

Domácí mazlíčci a malé děti zpravidla bojují o pozornost v domácnosti. Často si děláme starosti v případě, že už mazlíčka máme a chystáme se na svět přivést dítě. Jak bude reagovat? Je to bezpečné? Ten samý problém můžeme řešit i v opačném případě. Máme pro vás několik tipů, jak se na nový přírůstek, ať už ten zvířecí nebo lidský, připravit.

Příchod miminka do rodiny
Dítě znamená nové zvuky, pachy a přichází obrovský souboj o pozornost. Spousta věcí může pro mazlíčka znamenat pocit hrozby. Pokud plánujete přinést miminko domů v souladu s klidným zvířátkem, je potřeba se na to připravit. Představte mu pachy jako je dětský pudr nebo aviváž, ve které budete miminku prát. Používejte tyto produkty na sebe nebo použijte panenku jako tréninkovou pomůcku.

Také je dobré uzpůsobit dětský pokojíček tak, aby mazlíček mohl opatrně zkoumat nové věci, anebo v případě, že nechcete, aby mazlíček do pokoje chodil, zavírejte dveře do místnosti již nějakou dobu před narozením miminka.

Až se miminko narodí, vezměte jeho deku nebo kousek oblečení a dejte je svému chlupatému členovi rodiny očichat. Pomůže mu to navázat pouto s novým přírůstkem v domácnosti. Nezapomeňte si také s partnerem rozdělit role, aby se maminka věnovala i mazlíčkovi a nedala mu tak záminku žárlit.

Pokud zjistíte, že i tak mazlíček reaguje na dítě špatně, přistupujte k tomu postupně a opatrně. Zkoušejte kontakt pomalu opakovat. Velmi také pomáhá, když nějaký člen rodiny chová mazlíčka, zatímco maminka chová dítě. Zvířátku to dává pocit pozornosti a bezpečí.

Příchod mazlíčka do rodiny
Pokud je to naopak a vy do rodiny s dítětem přinášíte domácího mazlíčka, je dobré dbát na to, aby měl pro sebe vyhrazené klidné místo, kde se bude cítit v bezpečí. Stejně tak, jako má mazlíček omezení pro vstup do pokoje dítěte, dítě musí pochopit, že i jeho chlupatý „soupeř“ má své útočiště a vždy je třeba určit hranice pro obě strany.

Příchod mazlíčka do rodiny

V prvních měsících určitě nenechávejte dítě s mazlíčkem o samotě, může chvíli trvat, než se z nich stanou opravdoví přátelé. Dobrá zpráva je, že většina mazlíčků si na dítě zvyká dobře a již za krátkou chvíli si spolu dokáží hrát, vzájemně se respektovat a milovat.

Větší pozornost vyžadují děti v batolecím věku, kdy špatně rozeznávají, co si mohou dovolit. Nejsou ještě dost staré na to, aby zvládly zodpovědnost, ale už jsou dost pohyblivé. Reagují často velmi hlasitě a pro zvíře nečekaně, proto je potřeba věnovat jim pozornost, pokud jsou spolu.

Dobrou průpravou jsou pohádky o zvířátkách, aby pochopily, že i ona mají city a že mazlíček není hračka.

Pokud budete trpěliví a budete se věnovat dítěti i mazlíčkovi, uvidíte, že z nich budou skvělí parťáci.

Zdroj: www.iams.cz

Tagy: děti a domácí mazlíček | domácí mazlíček | IAMS | výchova dítěte

Čtěte na Rodičům

Komentáře