Jak jste na tom se sebeovládáním ve výchovně náročných situacích?

Datum publikace: 06.01.2015

Kategorie: Jak být dobrým rodičem | Jak být dobrým rodičem

Začalo Vaše dítě zlobit v okamžiku, kdy se to zrovna nejméně hodí? Anebo ho dokonce popadl záchvat vzteku? Zachovejte klid alespoň Vy. V klidu celou situaci zvládnete lépe.

Zlost je špatný rádce

Rodiče, kteří nikdy nevybuchnou, jsou naprostí flegmatici. Většina z nás však mezi ně nepatří. Dětičky nám dokážou během malé chvilky pěkně zvednout tlak, takže není divu, pokud se pořádně rozzlobíme. Ovšem po bouři nás naše chování nezřídka mrzí. Nejednou koupíme dítěti hračku, anebo je vezmeme na zmrzlinu jako nevyslovenou omluvu za naše nepřiměřené jednání. Avšak ani křičení, případně plácnutí v afektu, natož pak následné usmiřování není výchovné. Že tohle dobře víte, ale nevíte, co máte udělat, abyste se nerozčílili? Zkuste naši malou školu sebeovládání.       

Malá škola sebeovládání

Snažte se být v celkové pohodě, což znamená pracovně se nepřetěžovat a dostatečně spát. Osvědčenou cestou k pravidelnému snižování napětí je sport nebo jiná pravidelná fyzická aktivita. Obecně platí, že člověk, který je v pohodě, se jen tak nenechá vyvést z míry. V situaci, kdy Vás dítě rozzlobí, se snažte zůstat v klidu a předem zvážit důsledky svého chování.  Někomu pomůže, když se napije vody, jinému pověstné počítání do desíti. Snažte se předcházet situacím, kdy Vás dítě zaručeně rozzlobí. Například když víte, že předmětem Vašeho sporu je červené tričko, které dítě odmítá nosit, tak mu ho nenuťte. Raději na něj nažehlete obrázek zvířátka, které dítě miluje, a tričko nechte nenápadně ležet opodál. Je velká pravděpodobnost, že si ho samo oblékne.   

Tagy: jak být dobrým rodičem

Článek je vydán v rámci seriálu: Jak být dobrým rodičem

Čtěte na Rodičům

Komentáře