Jak na dětský vzdor?

Datum publikace: 09.06.2014

Kategorie: Batole | Předškoláci | Výchova | Jak být dobrým rodičem | Vývoj předškoláka

Stydíte se v supermarketu, když Vaše dítko válí po zemi, protože mu nechcete koupit předražené bonbóny? Nebo když na veřejnosti naschvál nerespektuje Vaše pokyny? Přestaňte se stydět a naučte se dětský vzdor zvládat.

Vzdor jako součást vývoje osobnosti

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že fáze vzdoru je naprosto přirozenou a zdravou součástí vývoje osobnosti. Jeho výskyt a délka trvání je přitom individuální. Většinou bývá nejsilnější mezi druhým a třetím rokem věku života dítěte, může se však objevit i o rok dříve a trvat až do pěti let. Když se Vaše dítě chová vzdorovitě, neznamená to, že je horší než ostatní děti, anebo že vy jste špatní rodiče.

Vzdor jako způsob komunikace

Vzdor obecně lze považovat za projev emancipace. Děti vzdorují především proto, že si chtějí vydobýt své místo na slunci. Nesouhlasí s tím, že o všem za ně rozhodují rodiče, a přejí si, aby tomu bylo jinak. Podle psychologů čím méně dítě omezujete, a zároveň čím více mu umožňujete být samostatné, tím větší je šance, že nebude vzdorovat. Náš tip: Zamyslete se nad tím, zda svého potomka příliš neomezujete. Pokud ano, dopřejte mu více svobody.

Vzdor jako žádost o pozornost

Někdy může dětský vzdor symbolizovat volání o pozornost. Děti, které mají pocit, že si jich jejich rodiče málo všímají, mohou vzdorovitě odmítat poslušnost právě s cílem získat více pozornosti. Zlobí Vaše dítě nejvíce, když si ho nevšímáte, protože žehlíte, telefonujete, anebo vaříte večeři? Zapojte je! Pučte jim nádobí, pořiďte jim dětský telefon nebo žehličku, ať se necítí jako outsideři. Často dávejte dítěti najevo svou lásku.

Vzdor jako reakce na změny

Vzdor může být také vyjádřením nesouhlasu například s novou situací, kdy si třeba přinesete z porodnice mladšího sourozence. Abyste projevům vzdoru předešli, zdůrazňujte staršímu dítěti, že je velké a šikovné, a že ho právě proto máte rádi. Přestože budete z péče o miminko unavení, najděte si každý den chvilku, která bude patřit jen a jen staršímu dítěti. Přejeme Vám pevné nervy, ať období vzdoru v pohodě zvládnete! A pokud si náhodou nebudete vědět rady, nestyďte se požádat o radu dětského psychologa.

Tagy: dětský vzdor

Čtěte na Rodičům

Komentáře