Jak poznáte, že máte doma závisláčka?

Datum publikace: 02.07.2018

Kategorie: Předškoláci | Vztahy | Rodiče a děti | Psychika | Jak být dobrým rodičem | Vývoj předškoláka

Každý z nás se narodí s určitou povahou. Ta se začíná projevovat už ve velmi brzkém věku, kdy se děti začínají dělit na extroverty a introverty, některé jsou nebojácné a jiné naopak hodně váhají, nežli něco udělají. Rodiče si často neuvědomují, že jejich malá dítka mají svou povahu, stejně jako kterýkoli dospělý.

Každé dítě se vyvíjí jinak a je to tak naprosto v pořádku. Některé děti se velmi rychle osamostatní, jiným naopak trvá, nežli se pustí maminčiny sukně - a právě to může být problém s velkým P.

Na co má dítě nárok?

Je naprosto normální, když je dítě na matce závislé 3 roky. Už od narození je maminka pro miminko tím nejjistějším bodem, pocitem útěchy a bezpečí a tohle období trvá zpravidla do tří let věku. Postupem času ale děti začínají zjišťovat, že kolem nich existuje i někdo jiný, nežli jen milovaná máma - že jsou tu babičky a děti ve stejném věku. Správně by se pak závislost na matce měla postupně vytrácet a dítko by mělo začít vyhledávat i jinou společnost, nežli pouze náruč maminky.

Maminky nemůžou děti chránit donekonečna

Závislost na mamince často umocňují i samotné matky. Je logické, že se každá bojí o své „ptáče“ a že pro něho chce jen to nejlepší. Jenže všeho moc škodí. Maminky by si měly uvědomit, že svoje dítě nebudou moci ochraňovat donekonečna před vším špatným, co se děje ve světě. Máte-li děti, chápeme, že pro ně chcete jen to nejlepší. Přehnaná starost a vidina toho, že dítě budete před všemi a vším chránit pořád - to by celou situaci jen zhoršovalo.

Proč je závislost na matce špatná?

Každá máma si užívá, když se k ní dítě přitulí, když za ní přijde s nějakým problémem a když vidí, že je pro něho středobod vesmíru. Budete-li ale dítě podporovat v závislosti, vychováte z něho nesamostatného jedince, který pokaždé bude hledat řešení u maminky, kdykoli mu život postaví do cesty nějakou překážku. A z maminky se stane služka, která vždycky bude skákat, jak dítko píská.

Tagy: mamánek | závisláček | závislost na matce

Komentáře