Malý agresor může být také obětí

Datum publikace: 15.05.2014

Kategorie: Předškoláci | Výchova | Vývoj dítěte | Jak být dobrým rodičem

Přestalo se Vaše dítě těšit do školky, protože mu tam jiné ubližuje? Anebo si Vás naopak často zve paní učitelka na kobereček, protože je to právě Vaše dítě, kdo bije, kouše a tahá za vlasy ostatní děti? Obě situace je třeba řešit. Poradíme Vám, jak.

Zachovejte klid

Jakmile začne vaše ratolest chodit do dětského kolektivu, do jeslí nebo do školky, je pravděpodobné, že se do nějakých střetů přimotá, jelikož co dítě, to jiná povaha a více názorů na to, jak si správně hrát. V okamžiku, kdy se dozvíme, že naše dítko někdo bije, nás obvykle zaplaví vlna emocí, máme chuť si malého agresora pěkně podat. Jenže jak to vlastně celé doopravdy bylo? Co když naše dítě agresora úmyslně vyprovokovalo? Proto když Vám Váš potomek oznámí, že mu jiné dítě ubližuje, nejprve se v klidu posaďte a snažte se zjistit co nejvíce. Každý totiž může mít svou pravdu, a proto se zeptejte také na názor učitelky a ostatních dětí ve školce. Většinou se totiž (více než o cílený útok) jedná o vyvrcholení momentální frustrace, kterou dítko ještě neumí zvládat, například, když si nemůže hrát s oblíbenou hračkou. Pro některé děti je bohužel agresivita metodou první volby řešení každé neshody, jelikož znají takové jednání z domova. Pokud se potvrdí, že je Vaše dítě obětí, řešte situaci s rodiči malého agresora. (Kdybyste tak činili bez nich, mohli by Vám pěkně vynadat.) Popište jim situaci a požádejte je, aby si s agresorem promluvili. Domluva často pomůže, alespoň na nějakou dobu.

Proč to dělá?

Pokud jste naopak Vy rodiči, které rodiče bitého dítěte požádali o tuto laskavost, vezměte si své dítě stranou a zeptejte se ho, proč tak činí. S největší pravděpodobností se dozvíte, že si „žalobníček“ začal. V tom případě apelujte na morální vlastnosti svého dítěte (známé rčení "moudřejší ustoupí") a řekněte mu, že ono je přeci rozumné a šikovné, a že určitě najde jiný způsob, jak danou situaci řešit. Pro inspiraci mu dejte několik příkladů. Říci rázně spolužákovi, ať to nedělá, požádat o pomoc paní učitelku, přestat si sním hrát atd.

Kdy je třeba odborná pomoc

Pokud se budou ataky na ostatní děti stupňovat, nestyďte se svěřit do péče dětského psychologa. Může se totiž ukázat, že Vaše dítě trápí nějaký závažný problém a útoky na ostatní děti jsou důsledkem jeho frustrace. Poměrně často se stává, že agresivně se začínají chovat prvorozené děti, které žárlí na malé miminko, které jim narušilo jejich prostor nebo neshody rodičů. Odbornou pomoc by měli vyhledat také rodiče dítěte, které začne odmítat chodit kvůli agresorovi do školky, začne být uzavřené a posmutnělé, přestane jíst, objeví se u něho noční pomočování, atd.

Tagy: agresivní děti | malý agresor

Čtěte na Rodičům

Komentáře