MAMINKO JÁ NECHCI DO ŠKOLKY!

Datum publikace: 15.09.2014

Kategorie: Předškoláci | Výchova | Hry a volný čas | Vývoj dítěte | Jak být dobrým rodičem

Máte za sebou týden školkové docházky a je pravděpodobné, že to byl týden pěkně náročný. Hodně pláče, vztekání, dupání, nervů a sevřeného žaludku, když prcháte ze dveří budovy. Začátek docházky do mateřské školky je jak pro dítě, tak i pro rodiče obrovská změna. Vždyť do této chvíle jste trávili čas především spolu. A najednou jsou tu čtyři hodiny – nejprve tak dlouhé - kdy jste každý sám a přes to na sebe stále myslíte.

Jak tedy klasické zvykání ve školce probíhá?
První tři dny jsou zpravidla hladké. Pro dítě je všechno nové a zvláště ti mladší ještě nemají místo spojené s tím, že maminka odchází. Po cca. třech dnech přichází zvykání „v plné palbě“. Děti mohou kromě usedavého pláče hodně kopat, křičet, vztekat se, odmítat se oblékat, snídat apod. Mohou se občas i pozvracet a začít se znovu počůrávat. Jak pro rodiče, tak i pro dítě se zvykání na školku může stát opravdu stresovou situací.

Co vám tedy v tomto období pomůže?

1) PŘECHODOVÝ PŘEDMĚT
Pro děti jsou velmi důležité tzv. „přechodové předměty“. Oblíbený plyšový medvěd, autíčko z domova, plínka nebo ručníček apod. slouží dětem jako ostrovy bezpečí a pevné body jistoty. Především v období zvykání na školku jsou tyto předměty nesmírně důležité. Nechte děti, aby si hračku vzaly sebou, ač tomu paní učitelky nemusí být nakloněné. Celému zvykání to jen prospěje.

2) ÚKOL
Dětem velmi pomůže, když od vás dostanou na dobu, kdy jsou ve školce nějaký úkol. Např. aby vám pohlídaly nějaký předmět, než se vrátíte (papírek s číslem, klíček, kartičku z peněženky). Cokoliv, co si mohou dát do kapsičky. Stejně jako u přechodových předmětů jde o věc, která jim dodává pocit bezpečí a jistoty. Zároveň je to pro děti jasný, hmatatelný a srozumitelný důkaz toho, že se opravdu vrátíte a věc si vyzvednete.

3) VNITŘNÍ KLID
Celému zvykání nejvíce prospěje, když i vy jako rodič budete uvnitř co nejvíce v klidu a přesvědčeni o tom, že v tuto chvíli je to takto správně. Pokud sami váháte a jste rozlítostnění a nervózní, pak to děti vycítí a reagují o to citlivěji. Vím, že je to právě v této situaci velmi náročné. Přesně z tohoto důvodu pomáhá, když děti vodí do školky tatínci. Z pravidla dokážou být totiž uvnitř klidnější a zvykání na školku tolik neřeší. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jak si tento vnitřní klid můžete dodat. Co potřebujete, abyste situaci dokázali zvládat s nadhledem?

4) HRA
Projít zvykáním na školku pomůžete dítěti i doma a to formou hry. Můžete si stavět školku z lega nebo kostek a opakovaně zažívat loučení a návraty panáčků, zvířátek či jiných hraček. Téma školky vám pomůže zpracovat i čtení knížek a příběhů. Můžete si je vymyslet anebo pořídit např. knihu „Co mne čeká ve školce“. Velmi účinná hra je obrácení rolí. Vytvořte si školku v pokojíčku. Nechte dítě, aby vás a samo odvedlo a odešlo do práce či na nákup. Tato hra mu pomůže zažít situaci z druhé strany a v bezpečí z domova si odloučení a návrat postupně osahat.

5) ČAS
Nejakutnější problémy spojené se zvykáním by při každodenní docházce měly vymizet do 3 týdnů (tj. záchvaty pláče, zvracení, noční běsy, počůrávání). Pokud problémy přetrvávají déle, doporučujeme kontaktovat dětského psychologa, případně zvážit, zda je dítě pro docházku do školky dostatečně zralé.

Věřte, že za pár týdnů se vše zlepší a vaše děti si začnou užívat toho, co jim školka nabízí. Radosti ze hry, samostatnosti a prvních kamarádských vztahů. Dali jste jim ze sebe to nejlepší, co jste mohli. Vaše děti jsou teď dostatečně silné na to, aby zvykání nakonec zvládly a posílily se do dalších nových životních zkušeností.

Autor: dětská psycholožka Klára Votavová

Zdroj foto: Freeimages.com

Tagy: dítě nechce do školky | jak překonat období zvykání na školku | zvyknutí na školku

Komentáře