Zásada třetí: Také jste chodili do školy

Datum publikace: 02.01.2013

Kategorie: Jak být dobrým rodičem | Jak být dobrým rodičem

Protože nám záleží na tom, aby z našich dětí něco bylo, přejeme si, aby dosahovaly co nejlepších studijních výsledků. A samozřejmě také nechceme, aby ve škole měly nějaké kázeňské přestupky. Nikdo však není dokonalý. Dokonalí jsme nebyli ani my, když jsme chodili do školy.   

Špatné známky netrestejte

Mnoho rodičů trestá své děti za špatné známky ve škole, například snížením kapesného. Když dítě přinese ze školy špatnou známku, rodiče na něho křičí, nadávají mu a říkají, že to oni ve škole excelovali. Je třeba si uvědomit, že tím celou situaci jen zhoršují. Tresty za špatný prospěch mívají několik důsledků. Za prvé je to ztráta důvěry. Když dítě ví, že za špatnou známku následuje trest, bude se snažit trestu vyhnout. Za druhé dítě sekundárně stresujete. Kromě stresu ve škole má stres ještě doma. Za třetí dochází k vážnému narušení důvěry mezi rodičem a dítětem.     

Vzpomeňte si na školní léta

Raději si místo lamentování, křičení a trestání vzpomeňte na dobu, kdy jste sami chodili do školy. Pokud sami nejste dobří v matematice, nemůžete očekávat, že v tomto předmětu budou Vaše děti dosahovat nadprůměrných výsledků. (Ostatně nadprůměrné výsledky nemůžete očekávat ani v případě, že jste měli z matematiky jedničku, neboť dítě nemuselo Vaše vlohy zdědit.) Když tedy přijde dítě s pětkou nebo s poznámkou, snažte se nevybuchnout a v klidu si promluvit o tom, co je příčinou. Ne vždy je vina na straně dítěte.       

Zásada čtvrtá: Tchýně je také babička

Přečtěte si také: Výchovná krize a jak jí předejít

Tagy: jak být dobrým rodičem

Článek je vydán v rámci seriálu: Jak být dobrým rodičem

Komentáře