Máme pro Vás 6 užitečných rad, jak naučit dítě plavat

6 rad, jak dítě naučit plavat

Datum publikace: 27.06.2015

Kategorie: Maminky a tatínkové | Jak být dobrým rodičem

Léto se nezadržitelně blíží a s ním přichází i doba vodních radovánek. Ideální čas pro to, abyste ve svých potomcích vybudovali pozitivní přístup k vodě a naučili je plavat. Jak si s tím poradit? Máme pro vás 6 užitečných rad.

Odborníci doporučují návštěvu bazénů už maminkám s dětmi v kojeneckém věku. Tyto děti jsou na tom totiž nejlépe. Jsou zvyklé se ve vodě pohybovat, nemají strach a zábrany. U starších dětí se můžete ze začátku potýkat s drobnými problémy, ty se ale zdravým přístupem dají jednoduše odstranit. Musíte být pouze opatrnější a trpělivější.

1. Zvolte učitele
Dítě potřebuje vzor, který mu názorně předvede, že není třeba se vody bát. Pokud tedy nepatříte mezi zdatné plavce a bazén obcházíte oklikou, raději určete do role učitele někoho, kdo se s vodou přátelí.

2. Postupujte pomalu
Nesnažte se dítě naučit vše během jednoho dne. Pomalými krůčky dosáhnete viditelnějších úspěchů, za mnohem kratší dobu, než když byste na výuku plavání spěchali.

3. Zapojte hry
Spojte výuku plavání se zábavou a nikoliv s drilem, na který se vaše dítě nebude těšit. Začínejte na mělčině a postupně se přesunujte do hloubky. Dítě se tak na vodu snáze adaptuje.

4. Odložte pomůcky
Pokud to není nezbytně nutné, vynechte při výuce plavání pomůcky. Zejména nafukovací kruh. Jestliže je ale dítě bázlivé a potřebuje mít pocit jistoty, sáhněte raději po nafukovacích rukávcích či pěnových kroužcích. Nepoužívejte je však dlouho, dítě by mělo ve vodě co nejdřív získat kontrolu nad vlastním tělem.

5. Trénujte plavání pod vodou
Jedním ze zaručených triků, je trénink pod vodou. Pod ní se totiž plave lépe. Dítě se díky tomu samo naučí dýchat do vody a rozvrhnout si síly. Neučte svou ratolest potápět se se zavřenýma očima a zacpaným nosem, tím ji spíše zbrzdíte.

6. Naučte dítě splývat
Než se přesunete k pokročilejším plaveckým stylům, naučte dítě splývat. To je v podstatě základ. Dítě se naučí kopat nohama, zjistí, jak ho voda nadnáší a že může i odpočívat. Naučte ho nejprve znak, potom nebude problém přejít na kraul. A jako poslední by měla přijít prsa.

A jaké jsou vaše zaručené tipy a triky pro výuku plavání?

Zdroj foto: Mountfield.cz

Tagy: jak naučit dítě plavat | rady jak naučit dítě plavat

Čtěte na Rodičům

Komentáře