Dejte dětem jistotu

Datum publikace: 23.10.2014

Kategorie: Jak být dobrým rodičem

Jedním ze základních předpokladů pro harmonický vývoj dítěte je pocit jistoty. Ty nejmenší vyžadují dodržování pravidelných rituálů, ty starší potřebují jasná pravidla, aby věděly, co od Vás mohou očekávat. 

Malé děti nemají rády změny

Pro nejmenší děti má velký význam důsledné dodržování rituálů. To jim totiž dává pocit bezpečí a jistoty. Když jsou zvyklé, že večer je nejdříve koupání, poté večeře, a nakonec pohádka na dobrou noc, rozhodí je, jestliže to jednou uděláte v jiném pořadí. Děti, které rodiče nevystavují nečekaným změnám, bývají celkově klidnější, snášejí lépe krátkodobé odloučení (např. když je hlídá babička nebo chůva) a také lépe spí.         

Děti potřebují jasná pravidla  

Dalším ze základních pravidel dobrého rodiče je stanovení jasných pravidel. To znamená, že dítě musí přesně vědět, co si může, a naopak co si nemůže dovolit. Potřebuje vědět, co od něho očekáváte, jaké chování schvalujete, a jaké naopak potrestáte. Zde je důležité, abyste se s partnerem shodli na jednotném postupu. Příklad: Dítě musí vědět, že když úmyslně rozbije sourozenci hračku, budou se na něho zlobit oba rodiče.       

Přístav nastálo

Pro starší děti by měl být domov přístavem, do kterého se mohou vždy vrátit. Měly by mít jistotu, že ať se stane cokoli, nemusí se bát za Vámi přijít. To nestačí je říci. Tento pocit musí děti sdílet. Je založen na vzájemné na důvěře.  

Tagy: jak být dobrým rodičem

Článek je vydán v rámci seriálu: Jak být dobrým rodičem

Čtěte na Rodičům

Komentáře