"Máma by nikdy neměla být trpitelem..." Kateřina Kristelová o mateřství

Datum publikace: 15.10.2015

Kategorie: Výchova | Vztahy | Jak být dobrým rodičem | Slavné maminky

Svobodná maminka, samoživitelka a krásná moderátorka. Kateřina Kristelová se věnuje své dceři Claudii, své práci a také svému blogu. Aktuální témata jí rozhodně nejsou cizí. Radí ženám v mnoha ohledech se svým osobitým, lehce provokativním humorem.

Kateřino, staráte se o Claudii sama, jak mateřství zvládáte spolu s kariérou?
Tak jako všechny mámy, kterým nezbývá nic jiného, než pracovat a snažit se vytvořit pro svoje dítě co nejlepší domov, vytvářet pohodu a bezpečí.. Takže někdy líp, někdy je to horší, ale celkově si rozhodně nestěžuji. Nejsem typ člověka, který má potřebu odhalovat na veřejnosti soukromé bolesti a rány. Nenaříkám na osud, žiju život na maximum, nepokládám se z problémů a učím to i svojí dceru.

Rodinná oslava

Co je ta nejtěžší věc na tom, být singl mámou?
To, že na co jsou v běžných svazcích dva, je tady jeden. Na pofoukání kolena, vyrovnání se s vnitřními karamboly, stresem z práce, návštěvou besídky, kterou nestíháte, i nemocí dítěte se prostě musíte vyrovnat sama. Když přijdete domů, nikdo Vás tam nečeká a seznam povinností je dlouhý, vše začíná vybalením nákupu, koupáním, pak pohádkou....

Před každou mámou, která žije podobnou kapitolu hluboce smekám. A někdy potají i sama před sebou (smích), protože zažívám i pocity, že se mi to snad jenom zdá (usmívá se). Je to vážně náročná záležitost, když si k tomu ještě přidáte fakt, že nejsem úplně anonymní, což to háže do jiné polohy. Kontaktují mě nejrůznější lidé, ne vždycky je to příjemné a Claudinku pak konfrontují leckdy s virtuální realitou, které ona nemůže rozumět. Je to určitý drobnohled, který do detailu pochopí jenom ten, který ho žije taky.

Nezveličuji, konstatuji. Jedno pozitivum to, ale má. Jste sice na všechno sama, ale také jste sama svým pánem, což je do jisté míry hodně osvobuzující. Jsem myslím hodně vyrovnaný člověk právě díky této zkušenosti. Snažím se život nešvindlovat, jakkoliv to zní pateticky. Žiju ho hodně poctivě.

Letní pohoda

Jak Vaše dcera vnímá to, že žije bez svého táty? Bavíte se spolu o tom?
Tohle je téma, které není na veřejný rozhovor a ač se můžu jevit hodně upřímně i suveréně, mám své mantinely, přes které se nechodí a tohle je jeden z nich. Malá vyrůstá v obrovské lásce. V maximu, které jí můžu poskytnout. A ve veliké milující rodině. Je i v kontaktu se svým tátou a co jak bude nebo nebude mít stopu, si jednou budou muset vyřešit oni dva. Každopádně rodina mého bývalého muže mi velmi pomáhá, pokud jde o hlídání. Claudii milují a ona nejeví jediné známky, že by zatím čímkoliv strádala. Snažím se, aby to tak bylo ze všech svých sil.

Co byste poradila maminkám, které se právě rozcházejí a mají z toho obavy?
Trpělivost. Protože rozchod i rozvod se musí odžít, jsou v něm části, které nikdy nepřeskočíte a i když si někdy myslíte, že ano, stejně Vás doběhnou, pokud si to nalháváte. Také nikdy nevnímejte děti jako rukojmí. V tomhle ohledu mě moje kamarádky mají za naprostého exota. Nikdy jsem totiž nic neřešila přes dítě tak, jak to bohužel bývá běžné. Problémy s tatínkem můžu mít já, ale ne dcera. Nehodlám z ní dělat válečného zajatce.

Narodila se z obrovské lásky, je pro mě požehnáním a bude to tak stále. Navíc se holky nevzdávejte možnosti, že Vám táta, nebo jeho rodiče můžou pomoci tím, že si dítě vezmou třeba na víkend. Věřte mi, že není na škodu si ho potom užít a zasloužíte si to. Já to teda umím velmi dobře (smích). Intenzivně pracuji a potom se taky intenzivně bavím s přáteli s naprosto čistým svědomím. Rozvod a rozchod jsou pro každého soukromým peklem. Dejte si čas a buďte k sobě laskavé. Já se třeba jednou za čtrnáct dnů odměňuji. Je jedno čím, jestli je to hloupost jako kabelka, knížka, nebo zážitek, ale je to prostě věc jenom pro mě a sobecky si jí užívám.

Claudia je fotogenická po mamince

Jste spíš přísná máma nebo hodně povolujete?
Chci, aby moje dcera vyrůstala v lásce a naprostém přijetí. Myslím, že když dítě nemá pocit, že ho všichni v rodině milují a přijímají i s chybami, má potom potřebu v pubertě dohledávat tuhle zásadní věc v partách, v drogách a narušených vztazích. Přísná jsem, ale taky. Mě osobně v životě hodně pomohl řád, ve kterém jsem byla vychovaná. Takové ty dětské hajzlíky nesnáším, ale děti jak z korejského tábora práce taky ne.

Vždycky s nadsázkou říkám, že jsem pankáč a bohém v jednom. Umím mít všechno pečlivě srovnané, připravené a dbám na každý deadline, ale když potom můžu, vypnu všechno a ponořím se do bohémského života a vychutnávám si svobodu a nejrůznější hrany. Taková bude i moje dcera a já jsem ráda. Oboje je pro život důležité. Svazácství i divokost. A Claudia tohle naštěstí má. 

Energická Claud

Kdybyste měla napsat, tři nejdůležitější charakterové vlastnosti rodiče, jaké by to byly?
Vezmu to jinak. Každý rodič by měl svému dítěti posytnout lásku. Obrovskou a bez podmínek. Claudia vždycky v životě bude vědět, že může za mámou, která si na ní kdykoliv udělá čas, i kdyby to měla být rada po telefonu. Chci své dítě naprosto poznat, vědět, co jí trápí a nikdy na to nerezignovat. Podle mě v tom je největší problém všech vztahů mých vrstevníků. Rodiče se o nás sice skvěle starali, o našem vnitřním světě, ale většinou neměli ani ponětí. Chci se toho vyvarovat. Jinak, ale láska, láska a láska. Ta plodí důvěru i laskavost.

Claudie půjde brzy do školy, jak se na to těšíte?
Claud bude mít odklad, narodila se 5.9. a já jsem za to ráda. Povinností si v životě užije dost a já spolu s ní taky, tak ať vychutnává dětství co to jde. Čím déle bude školní docházka, tím lépe pro nás obě. Já hodně pracuji, cestuji a co si budeme povídat, se školkou je to všechno snazší.

Ve dvou se hned lépe pracuje

Říkala jste, že své dceři sladké moc nepovolujete kvůli zoubkům. Jak to máte celkově se zdravým životním stylem? Řešíte hodně věci jako sport, strava, bio versus chemie?
Od sladkostí jsou v naší rodině babičky a dědové, ty rozmazlují a k mé nelibosti podstrkují žužu, žvýkačky a čokoládky. Claudinka právě se zoubky docela problémy měla a řešili jsme je vytrhnutím dvou, které bolely, v Designdentu, kde to s ní tedy naštěstí skvěle uměli a na zhroucení jsem byla spíš já. Jinak pokud jde o stravování, vyznávám zdravý životní styl jako filozofii a samozřejmě taky umím s chutí zhřešit. Teď jsem se vrátila ze setkání blogerů z Huawei akce v Berlíně, kde jsme si kromě nových technických vychytávek téhle skvělé značky dopřávali hodně jídla a do diety to mělo hodně daleko. Claud má ráda hodně českou kuchyni, tam se vliv tatínka geneticky nezapřel, ale sem tam sní i RAW dortík (smích).

Zmínila jste se, že další muž ve vašem životě by se měl médií spíše stranit, máte teď nějakého „tajného“ přítele?
Už dobře znám, co to je představit partnera médiím. Žila jsem v tom spoustu let a hodně jsem se v tomto ohledu změnila. Pro moje blízké až nepochopitelně. Moje soukromí je opravdu soukromím, zamčenou místností na tisíc západů. Nechci si nechat do života mluvit, stačí, že lidi často soudí mě, vyslovují svoje názory, píšou mi jaká bych měla být, nebo co se mi povedlo víc a míň.

Já jsem na určitý tlak zvyklá, ti nejbližší, ale být nemusí. Je to jako bych někoho strkala násilím do automatické pračky, že které se těžko vyskakuje, když zapnete program. Nestojím o to. Kristelová může být známá jak chce a opírat se do ní může taky kdo chce, ale ta normální Káča je pro můj nejsoukromější svět a týká se jen těch, kteří vědí.

Holky vědí, jak si užít den

Na svém blogu radíte ostatním ženám například s kosmetikou, podělila jste se i o zkušenosti s plastikou… Chodí na Vás hodně dotazů od čtenářek?
Blog mám už přes rok se svojí kamarádkou Kristinou Vodičkovou. Je to náš svět, kam může každý koho zajímají holčičí záležitosti. Jedeme lifestyle a jmenujeme se www.mysticlipstick.cz. Čtenářky reagují stále, máme už okolo sebe svojí vlastní sektu, se kterou jsme v úzkém kontaktu. Hodně se komentují hlavně moje videa na youtube.com, kde mám kanál MysticLipstick a dělám recenze na kosmetiku i ukazuji svůj obyčejný život.

Na facebooku je vidět, že máte skvělý vztah se svou babičkou, vypadá to, že je pro Vás velkým vzorem…
Moje babička je jedna z mála lidí, které opravdu respektuji a hluboce miluju. Nikdy jsem moc netrpěla na vzory a díky tomu, že se se spoustou známých lidí v naší republice znám, vím, že většinou není o co stát. Není potřeba nikoho stavět na piedestal. Moje babička je opravdová žena, která je krásná, obětavá a to vše bez jediného slova navíc. Minimálně mluví a koná. Má můj obdiv za celý její nelehký život a je to jeden z nejcennějších lidí, které ve svém životě mám. Ale náš rod má vůbec hodně silné ženské, i moje máma a teta Ivana takové jsou. Mají v sobě ticho i vášeň a umí přežít. Chtěla bych, aby jednou moje dcera mohla říct o mně to samé.

Rodinná idylka

Co je pro Vás životní prioritou?
Kombinace dcery a mé vlastní spokojenosti. Máma by nikdy neměla být trpitelem, který se cele obětuje pro své dítě. O tom mateřství ani není. Chci vytvořit pro dceru dokonalý přístav, především mentální, ale taky budu pracovat, bavit se i cestovat. Pokud jsem ale s ní, existuje pro mě jen ona. Navíc, já jsem s ní strašně ráda, nesmírně mě obohacuje a nabíjí. Skvěle se mi s ní žije.

Stylově maminka i dcera

A na závěr, co máte nyní v plánu? Kde o vás uslyšíme?
Kdo chce ať mrkne na náš blog, je denně aktualizovaný a snažíme se, aby se našim čtenářkám líbil. Já mám jinak dvě rubriky v Magazínu Topstar, jedna je Lovestory o láskách slavných a druhá je Jak žijí hvězdy, kde probírám bydlení našich vipek. Nově jsem se stala také ambassadorkou MISS JUNIOR, soutěže, ve které nejde o vychrtlost, ale osobnost. Hledáme hezké, charismatické holky, ze kterých vzejde nová MISS, které se pootevře svět modelingu, šoubyznysu a třeba i možnosti moderovat. Castingy stále probíhají a finále nás čeká 24. 11. Do toho točím videa na youtube, moderuji akce, a mám na Mezinárodní konzervatoři Praha svoje workshopy pro především romské děti, na které velmi trpím…, když si k tomu přidáte ještě Posh svět na extra.cz a nějaké společenské povinnosti, je toho víc než dost. Ale jsem spokojená, na slovo šťastná jsem opatrná, ale spokojená určitě. A všechno dopodrobna dokumentuju na mém instagramu, kde mě můžete sledovat jako: kristelova.katerina.

Katko, my moc děkujeme za rozhovor a přejeme v životě hodně štěstí.

Zdroj foto: facebook.com

Tagy: Kateřina Kristelová | matka samoživitelka | rodičovství | sama s dcerou | slavná maminka

Čtěte na Rodičům

Komentáře