Rodiče, vždy dodržte své slovo

Datum publikace: 17.09.2014

Kategorie: Výchova | Jak být dobrým rodičem

Děti, jejichž rodiče vždy drží své slovo, žijí v prostředí jistoty a důvěry, což je jedním ze základních předpokladů pro harmonický rozvoj jejich osobnosti. 

Rizikové sliby

Říkáte, že dodržet své slovo za každých okolností, není vůbec snadné? Přijde Vám to dokonce nereálné? Nereálné to není, ale musíte slibovat pouze takové věci, jejichž splnění není závislé na jiných lidech než na Vás samotných. Například byste neměli slibovat, že pan zubař dítěti určitě nebude trhat zub, když si nemůžete být jisti, že to tak nedopadne. Anebo své sliby podmiňujte. Příklad: Neslibujte dítěti, že se pozítří bude koupat v bazénu. Slibte mu raději, že se bude koupat, pokud bude pěkné počasí, a nebude nachlazené.

Důležitost slibů

Proč jsou sliby pro dítě tak důležité? Protože posilují důvěru dítěte v jeho rodiče. Vy jste ti, kterým věří, jste po ně symbolem jistoty. Důležité nejsou pouze sliby, za kterými stojí příjemné věci, jako je například koupání, anebo dárek. Výchovnou úlohu sehrávají také sliby, za nimiž stojí sankce za špatné chování dítěte. Dítě by mělo vědět, co od Vás může očekávat, když provede něco, co jste mu zakázali. Jakmile takové jednání zůstane nepotrestáno, přestože jste mu slíbili trest, dochází ke snižování Vaší rodičovské autority.    

Tagy: jak být dobrým rodičem

Článek je vydán v rámci seriálu: Jak být dobrým rodičem

Komentáře