Jak být dobrým rodičem

Táhněte s partnerem za jeden provaz a nikdy ho před dětmi neshazujte

Korektní vztah mezi rodiči a jejich jednotný postup je důležitý nejen k vytvoření zdravého prostředí pro život dítěte, ale také ovlivňuje formování jeho povahových vlastností.     

pokračovat na článek

Dejte dětem jistotu

Jedním ze základních předpokladů pro harmonický vývoj dítěte je pocit jistoty. Ty nejmenší vyžadují dodržování pravidelných rituálů, ty starší potřebují jasná pravidla, aby věděly, co od Vás mohou očekávat. 

pokračovat na článek

Podporujte dětské sebevědomí

Většina psychologů Vám potvrdí, že za spoustu problémů, ať už u dětí, nebo dospělých, může snížené sebevědomí. Pokud chcete dětem usnadnit život, podporujte jejich sebevědomí.   

pokračovat na článek

Rodiče, vždy dodržte své slovo

Děti, jejichž rodiče vždy drží své slovo, žijí v prostředí jistoty a důvěry, což je jedním ze základních předpokladů pro harmonický rozvoj jejich osobnosti. 

pokračovat na článek

Příprava na start – než půjde poprve do školy, II. část

Než půjde naše dítě poprvé do školy, má za sebou již šest nebo sedm let vývoje, kdy je schopno se „samo“ učit, byť to bylo s naší pomocí jako rodičů, od kamarádů, okolí, kterým bylo dítě obklopeno. Náš úkol jako rodičů spočívá v tom, abychom vytvořili k učení vhodné podmínky a podpořili to dobré v jeho osobnosti. Naše děti jednou bude živit schopnost začít a dokončit práci. Mzda či jídlo bude potom odměnou, nikoli nutnou touhou. Německý psycholog Alfred Bierach před mnoha lety vydal knihu Varovné signály duše, ve které popisuje desatero výchovných poklesků, které jsou způsobeny přetížením či nezralostí rodičů, ale i učitelů, kteří mohou slovem napáchat velké škody na tvořícím se potenciálu našich dětí. Přečtětete si druhý díl tohoto desatera.

pokračovat na článek

Učení se Zábavným učením

Zkusili jste se někdy svého dítěte zeptat, jak se naučilo chodit? Určitě uslyšíte spoustu zajímavých odpovědí, podstatné ale je, že je to vlastně nikdo neučil. Dítě si samo intuitivně formou pokusů a pádů hledalo svou cestu formou přirozeného intuitivního učení. Na tomto principu jsou vytvářeny hry a pomůcky, které usnadňují dětem získat potřebné životní dovednosti. Přinášíme Vám tipy na některé z nich.

pokračovat na článek

Proč děti odkládají plenky stále později

„Mohou za to jednorázové plenky, když vy jste byli malí, plenky už v roce a půl nikdo neměl...“ často říkají maminky dnešních maminek. Částečně mají pravdu, ale jednorázové plenky nejsou jediným důvodem proč se odkládání plenek posouvá směrem k vyššímu věku dítěte....

pokračovat na článek

Zážitek bude pro děti nejlepší odměnou za vysvědčení

Každoročně se koncem června těšíme, někdy s menšími obavami, jaké vysvědčení nám přinesou děti ze školy. A přiznejme si, i kdyby tam nebyly samé biče, vždycky pro ně budeme mít připravený za vysvědčení nějaký dárek. Jde přeci o odměnu za celoroční práci a snahu, kterou děti ve škole vynaložili. Co jim ale za vysvědčení věnovat? Máme pro vás pár tipů, čím děti překvapit a neodbýt je jednoduše sladkostmi nebo nějakou tou kačkou do prasátka.

pokračovat na článek

Miminka v bezpečí

V dnešní době se na nás ze všech stran valí moře informací o výchově dětí a o tom, jak pečovat o miminka. Mnoho rad najdeme na internetu, v časopisech nebo si můžeme nakoupit různé knihy. Spoustou informací nás zahrnou také naši vlastní rodiče, další členové rodiny nebo kamarádky či pediatři, zkrátka kdokoli, kdo se vyskytne v našem okolí. Často v tom množství dobře míněných rad úplně zanikne jedna základní věc, že maminky by se měly řídit hlavně svým srdcem a intuicí. Pokud se jí naučí naslouchat, naleznou také jasné vedení a dokáží si své názory obhájit před okolím, které v naší západní kultuře často nebývá přirozeným postupům nakloněno.

pokračovat na článek

Tipy redakce: hry v přírodě

Také nechcete, aby byly Vaše děti zavřené doma a hráli hry na počítači, či tabletu? Nalákejte je na zábavné hry v přírodě! Připravili jsme pro Vás několik inspirativních tipů, které baví jak děti, tak i jejich rodiče!

pokračovat na článek

Kolik stojí péče během těhotenství a základní výbava pro miminko?

Narození dětí přináší rodičům kromě velké radosti také velké výdaje. Jaké zatížení rozpočtu mohou očekávat během těhotenství a bezprostředně po narození dítěte? Co všechno si budoucí maminky pořizují a kolik přesně je péče a výbava pro děti stojí? To zjišťoval internetový průzkum společnosti Cord Blood Center, rodinné banky pupečníkové krve, do kterého se s vyčíslením nákladů dle vlastní zkušenosti zapojilo téměř 500 maminek.

pokračovat na článek

Užívejte si vaření s dětmi bez obav!

Vaření děti odmalička fascinuje. Tak proč je do tohoto úžasného kreativního procesu nezapojit? Přeci protože nás děsí riziko možného úrazu. Nejvíce rizikovou skupinu přitom představují batolata, která si s oblibou přisouvají ke kuchyňské lince různé kusy nábytku, aby mohla napodobovat všechny činnosti, které dělá jejich maminka

pokračovat na článek

Druhé dítě na cestě

Už jste matkou a rozhodnete se své radosti i starosti znásobit a pořídit si dalšího potomka. Co vás v těhotenství čeká? Bude všechno snazší, nebo naopak těžší? A co bude jinak než minule?

pokračovat na článek

Dětská psycholožka odpovídá na otázky o autismu 3.díl

Opět jsme pro Vás připravili rozhovor s odborníkem. Tentokrát jsme se věnovali tématu dětského autismu a poruchám autistického spektra. Na naše dotazy odpovídala dětská psycholožka PhDr. Eliška Kulhánková za Speciálně pedagogického centra. Problematika autismu u dětí je velmi komplikovaná a široká, proto je náš rozhovor obsáhlý. Pro větší přehlednost jsme jej rozdělili do několika částí. Věříme, že Vám přinese mnoho zajímavých informací.

pokračovat na článek

Netrápí Vaše dítě šikana?

Šikana dokáže udělat člověku peklo na zemi. Zejména, když se jedná o dítě, které nezná možnosti obrany, a stydí se o svém problému říci rodičům, aby mu jej pomohli řešit. Jak ale šikanu řešit? A dá se nějak poznat, že je dítě šikanováno?

pokračovat na článek

Dětská psycholožka odpovídá na otázky o autismu 2. díl

Opět jsme pro Vás připravili rozhovor s odborníkem. Tentokrát jsme se věnovali tématu dětského autismu a poruchám autistického spektra. Na naše dotazy odpovídala dětská psycholožka PhDr. Eliška Kulhánková ze Speciálně pedagogického centra. Problematika autismu u dětí je velmi komplikovaná a široká, proto je náš rozhovor obsáhlý .Pro větší přehlednost jsme jej rozdělili do několika částí. Věříme, že Vám přinese mnoho zajímavých informací.

pokračovat na článek

Do školky s plínou a dudlíkem

7:30 – jedu těsně na čas, ale nakonec stíhám. Na minutu přesně otevírám dveře školičky a automaticky provádím každodenní činnosti - všude rozsvítit, zapnout topení naplno, v oknech rozzářit hvězdičky, vyvětrat ve všech místnostech, nakrájet jablíčka pro první hladovce, uvařit kávu – tu vůni mají rodiče rádi. A do dveří vchází první zářivá očička – boty dolů, tepláčky, bačkorky, pusu, zamávat a jdeme si hrát. Do školičky chodí děti od 1,5 roku, nejstarší jsou pětiletí. Kluci, holky, Češi, Holanďané. I přes navyklý rytmus ranních činností, je každé ráno jiné a pestré.

pokračovat na článek

Čeští muži chtějí na rodičovskou

Ženy brání svou tradiční roli – dvě třetiny je nechtějí k péči pustit. Drtivá většina Čechů chce pečovat o své děti na rodičovské dovolené, přesto je jich reálně s nimi doma zhruba 1 %. Dle exkluzivního výzkumu agentury Mediaresearch pro Ligu otevřených mužů jim v tom brání finanční důvody a překvapivě i nevole žen. Bezmála dvě třetiny žen si totiž spíše nepřejí, aby jejich partner zůstal s dítětem alespoň nějakou dobu na rodičovské dovolené.

pokračovat na článek

Emoční inteligence u dětí

Koncept emoční inteligence je v psychologii poměrně nový. Tohoto termínu v roce 1900 poprvé užili Salovey a Meyer, a definovali ji jako součást sociální inteligence, která zahrnuje schopnost sledovat vlastní i cizí pocity a emoce, rozlišovat je a využívat těchto informací ve svém myšlení a jednání (Salovey a Meyer via Shapiro; 1998).

pokračovat na článek

Rozloučení se školkou

Už je to tady, Vaše dítě jde naposledy do mateřské školy. Je načase se na tento den připravit, rozloučit se, na nic nezapomenout.

pokračovat na článek