Zásada čtrnáctá: Naučte dítě říkat ne

Datum publikace: 10.06.2011

Kategorie: Jak být dobrým rodičem

Možná máte pocit, že Vaše dítě říkat ne rozhodně učit nemusíte. Ovšem pozor, k vlastním rodičům a k lidem, které dítě důvěrně zná, si toho dovolí méně než k cizím.     

Prevence vážných problémů

Asertivní lidé, tedy ti, kteří umí zdravě prosazovat své požadavky, to mívají v životě jednodušší. Umět říkat ne může znít na první pohled jako banalita, mnoho z nás to však neumí. Děti, které umí říci ne, sebou zpravidla nenechají tak snadno manipulovat cizími lidmi. Naučit dítě asertivitě je jedním z důležitých preventivních opatření předtím, aby s dítětem ostatní manipulovali, v krajním případě, aby se stalo obětí šikany, anebo sexuálního zneužívání.           

Poslušné dítě není výhra

Každý rodič nám dá jistě za pravdu, že mnohem snáze se vychovávají skromné, submisivní a poslušné děti. Ovšem děti, které jsou svými autoritativními rodiči vedeny ke slepé poslušnosti, aniž by měly možnost vyslovit svůj názor, si toto chování přenášejí také do ostatních vztahů. Slepě poslouchají například silnější ze spolužáků, vůdce své party a v dospělosti pak svého partnera. Pod jeho vlivem se mohou dopustit i trestného jednání. Kromě toho je dokázáno, že obětí pohlavního zneužívání bývají častěji právě „poslušné“ děti. Svým dětem proto vysvětlete (ať už inklinují k poslušnosti, anebo ne, neboť často i ten, kdo vzdoruje rodičům, si nechá mnoho líbit od cizího), že Vy jako rodiče to s nimi myslíte dobře. S cizími lidmi to tak vůbec být nemusí. Veďte děti k tomu, aby nahlas (a přitom kultivovaným způsobem) říkaly, co se jim nelíbí. Začít musí samozřejmě od Vás.

Zásada patnáctá: Nejen mladší sourozenec potřebuje chránit 

Přečtěte si také: Prevence sexuálního zneužívání dětí

Tagy: jak být dobrým rodičem

Článek je vydán v rámci seriálu: Jak být dobrým rodičem

Komentáře