Zásada devětačtyřicátá: Nepodceňujte věk svého dítěte

Datum publikace: 10.06.2011

Kategorie: Jak být dobrým rodičem

Při výchově je třeba mít na paměti, že dnešní děti mnohem rychleji dospívají, než jsme dospívali my. Věk našich dětí se tedy nevyplácí podceňovat.

Lepší dříve než později

Trendy ve výživě dětí a smazávání bariér na cestě k informacím způsobují, že děti dospívají čím dál rychleji, a to nejen po fyzické stránce, ale především po duševní. Důsledkem toho je, že děti a mládež mnohdy mívají lepší znalosti v oblastech, jako je technika, ale také drogy nebo sex. Opírání se o pravidlo Podle sebe soudím tebe představuje jeden z nejčastějších prohřešků, kterého se rodiče při výchově dopouštějí. Kupříkladu když otec kouřil poprvé marihuanu v osmnácti letech, jeho syn ji může vyzkoušet již ve čtrnácti nebo dokonce dříve. Z tohoto důvodu je dobré hovořit s dětmi o sexu, drogách a podobných věcech v předstihu. Vzhledem k tomu, že se nejedná o témata, která by si děti přály se svými rodiči probírat, je třeba postupovat diplomaticky. Dětem nikdy nic nezakazujte, přeci sami dobře víte, že zakázané ovoce chutná nejlépe, ale promluvte si s nimi o nástrahách života otevřeně, zeptejte se jich (bez hrozby sankce, jinak se nedozvíte pravdu) na jejich názor a varujte je před možnými riziky.

Sex až od osmnácti

Lepší dříve než později se vztahuje především na oblast sexuálního života. Dospívající dcery je třeba poučit o riziku otěhotnění a pohlavních nemocech již v době, kdy dostanou první menstruaci, tedy obvykle v rozmezí od 11 do 14 let. Možná Vám to připadá předčasné, ale věřte, že v osmnácti letech může mít Vaše dcera bohatší znalosti a zkušenosti než Vy. Na druhou stranu však musíme dodat, že podle nedávných průzkumů zahajuje většina mladistvých svůj sexuální život později, než předchozí generace a jsou velmi opatrní.

Zásada padesátá: Vzájemně si od sebe odpočiňte

Přečtěte si také: Dětské lásky nikdy nezlehčujte

Tagy: jak být dobrým rodičem

Článek je vydán v rámci seriálu: Jak být dobrým rodičem

Komentáře