Zásada dvaadvacátá: Dítě není otrok

Datum publikace: 10.6.2011

Kategorie: Jak být dobrým rodičem

Je v pořádku, když má dítě své úkoly a pomáhá rodičům v domácnosti. Ovšem všeho moc škodí. Dítě je především dítě a mělo by mít dostatek času na hry a především na přípravu do školy. 

Úděl starší sestry

Dříve se nad tím nikdo nepozastavoval. Starší děti, především sestry, se automaticky staraly o své mladší sourozence. Jedna z výhod spočívá v tom, že péče o mladší sourozence dívky do jisté míry připravuje na jejich budoucí mateřství. Pokud máte doma starší dceru, rozhodně ji naučte, jak pečovat o miminko, dejte jí alespoň základy přípravy pokrmů, atd. Když zvolíte dobrý přístup, bude to dělat s nadšením a ráda Vám pomůže. Ovšem pozor, nikdy nedopusťte, aby kvůli pomoci v domácnosti měly Vaše děti horší prospěch ve škole, nedostatek spánku, anebo aby jim nezbyl žádný volný čas na jejich koníčky. Dítě není otrok.

Spravedlivě rozdělte úkoly

Spravedlivé je, když má každé dítě v domácnosti své úkoly, samozřejmě přiměřeně věku. Nikomu z rodiny neprospěje, když jsou veškeré úkoly delegovány na starší děti, kdežto ty mladší nic dělat nemusí. Ti starší to budou vnímat jako hlubokou nespravedlnost, zatímco ti mladší, což rodiče často nedomýšlí, se mohou v osobním životě potýkat s vážnými problémy. Budou totiž zvyklí, že ostatní vše udělají za ně, a nebudou si umět sami poradit, pročež mohou zůstat svým rodičům na krku třeba až do čtyřiceti let. A na závěr dodejme, že domácí práce by neměly děti dostávat za trest, neboť tak získají k práci zbytečně odpor.   

Zásada třiadvacátá: Respektujte své vlastní rodiče

Přečtěte si také: Indigové děti a výchova

Tagy: jak být dobrým rodičem

Článek je vydán v rámci seriálu: Jak být dobrým rodičem

Komentáře