Zásada pětadvacátá: Nesrovnávejte se sourozenci ani s ostatními dětmi

Datum publikace: 10.06.2011

Kategorie: Jak být dobrým rodičem

Srovnávání dítěte s ostatními dětmi může mít nechtěné následky. Nejčastěji se jedná o ztrátu sebevědomí, která může vést k mnoha problémům.

Se srovnáváním opatrně

Nejeden rodič se občas dopustí prohřešku srovnání dítěte s ostatními, ať už dětmi, anebo přímo sourozenci. V tu chvíli často nedomyslí následky svého zdánlivě neškodného jednání, jehož cílem nebylo nic jiného než snaha motivovat své dítě, aby se zlepšilo v některých oblastech. Ovšem místo žádoucího zlepšení (aby se Ondra snažil být alespoň z poloviny tak dobrý jako Pepa) může dojít k naprosto odlišným situacím. Velmi nebezpečná jsou srovnávání dívek, co se týče jejich vzhledu. Někdy staří říct čtrnáctileté dceři, že by se neměla pořád tolik cpát sladkostmi, aby byla pěkně štíhlá, jako je její kamarádka, anebo sestra, a mentální anorexie, anebo bulimie na sebe nedá dlouho čekat. V období dospívání, kdy dochází k mnoha bouřlivým změnám, skutečně stačí i tak málo.               

Mějte rádi dítě, jaké je

Nepatřičné srovnávání není kontraproduktivní pouze u dospívajících dětí, ale u dětí obecně. V dítěti totiž můžete vyvolat pocit, že ho nemáte rádi takové, jaké je, ale že byste raději někoho jiného. Dítě je pak nešťastné, vůči svému vnucovanému vzoru pociťuje odpor až silnou nenávist, zmítá se v pocitech bezmoci, atd. Nehledě na to, že ho příliš vystresujete na to, aby bylo schopno podat např. ve škole lepší výkon. Raději ujistěte dítě, že ho máte rádi přesně takové, jaké je, a to se všemi chybami, protože je Vaše. Ale že Vám připadá škoda, když nevyužívá svého potenciálu.      

Zásada šestadvacátá: Rodinný stůl tmelem rodiny

Přečtěte si také: Levák nebo pravák

Tagy: jak být dobrým rodičem

Článek je vydán v rámci seriálu: Jak být dobrým rodičem

Komentáře