Zásada sedmadvacátá: Člověk je tvor společenský aneb děti potřebují děti

Datum publikace: 10.06.2011

Kategorie: Jak být dobrým rodičem

Člověk je tvor společenský již od raného věku. Děti potřebují děti. Kontakt s jejich vrstevníky jim nenahradí ani sebelepší rodič nebo prarodič.

Děti potřebují děti

Všimli jste si někdy, jak je snadné navazovat kontakty, když jsou člověku tři roky? Holčičce se líbí nějaký chlapeček, a tak k němu přijde a začnou si spolu hrát, třeba na tátu a na mámu. Rodiče, kteří nedávají své děti do školky a dětský kolektiv jim supluje někdo z prarodičů nebo hlídací teta, mívají problém se spolužáky ve škole. Děti potřebují děti ke svému zdárnému vývoji. Když jim tento kontakt chybí, mohou být přemoudřelé, bojácné, anebo dokonce trpět pocity méněcennosti. Pokud je totiž dítě celý den mezi dospělými, může mít pocit, že ostatní toho spoustu umí, kdežto ono ne. Konfrontace s dětským kolektivem tomu pomáhá předcházet, tedy ovšem za předpokladu, že dítě není nikterak handicapované.

Nezdravá izolace

Podle psychologů je z hlediska sociálního rozvoje osobnosti dítěte nezdravé, když rodič vyučuje své dítě doma, namísto toho, aby mu umožnil absolvovat povinnou školní docházku běžným způsobem. Vraťme se ale ještě zpátky k dětem předškolního věku. Nedávný a nečekaný babyboom způsobil, že především ve středních Čechách nemá tříleté dítě často šanci dostat se do státní školky. Soukromá zařízení si však nemůže většina rodičů dovolit. K udržení kontaktu s vrstevníky doporučujeme vybrat některou z alternativ: návštěva soukromé školky alespoň na dvě dopoledne či odpoledne týdně, nebo využití programu mateřského centra a jiných spolků v blízkosti bydliště.    

Zásada osmadvacátá: Děti nejvíce vychováváte tím, jak se sami chováte

Přečtěte si také: Rodinné vztahy jdou dětem příkladem

Tagy: jak být dobrým rodičem

Článek je vydán v rámci seriálu: Jak být dobrým rodičem

Komentáře