Zásada šestá: Nebojte se přiznat svou chybu

Datum publikace: 06.02.2013

Kategorie: Jak být dobrým rodičem

Hlídáte si svou rodičovskou autoritu jako oko v hlavě a máte obavu, aby Vaši potomkové neodhalili, že se občas dopustíte také nějaké chyby? Nebojte se a raději svou chybu přiznejte. Vyplatí se Vám to.

Přiznaná chyba zvyšuje autoritu

Nikdo není neomylný. Jednou z dovedností dobrého rodiče je proto umění přiznat svou chybu. Ať si to přiznáme, nebo ne, nejsme rádi, když nás dítě přistihne v situaci, kdy něco rozbijeme, uděláme špatně, anebo si jednoduše nevíme rady. Když se octneme v úzkých, často se snažíme hájit svou rodičovskou autoritu za každou cenu. Jinými slovy nechce se nám přiznat, že jsme chybovali. Víte ale, že u dítěte získáte autoritu právě tím, že dokážete svou chybu přiznat?  

Jdeme dětem příkladem

Děti vychováváme především tím, že jim jdeme příkladem. Můžeme jim vyprávět dlouhé hodiny o tom, že je správné pustit na přechodu chodce, aby mohl bezpečně přejít, když tak ale v praxi nečiníme, dítě si moc dobře všimne, jak se teorie od praxe odlišuje. Neméně pozorně nás dítě sleduje také v jiných situacích. Když tedy v přítomnosti dítěte rozbijeme například hrneček, neměli bychom říci, že za to může ono, protože nás zlobí, ale měli bychom raději říci, že je, škoda, že jsme hrneček rozbili.      

Zásada sedmá: Podívejte se na svět dětskýma očima

Přečtěte si také: Rodičovská autorita a její správná míra   

Tagy: jak být dobrým rodičem

Článek je vydán v rámci seriálu: Jak být dobrým rodičem

Komentáře