Dominik Landsman, autor blogu deníček moderního fotra.

JAK TO VIDÍ „MODERNÍ FOTR“ ANEB OTEC NA MATEŘSKÉ

Datum publikace: 05.05.2015

Kategorie: Výchova | Rodiče a děti | Jak to vidí táta

Otců, kteří naplno převezmou denní péči o dítě, stále přibývá. Dominika Landsmana inspirovala jeho role otce na plný úvazek k napsání knihy. Jak Dominik péči o svého syna zvládá? A jak vlastně vypadá takový den otce na mateřské? Zeptali jsme se.

Dominiku, před několika měsíci jste se stal otcem na plný úvazek. Co Vás vedlo k tomuto rozhodnutí? Napadlo by Vás někdy předtím, co budete dělat nyní? Jaká byla vlastně Vaše původní profese?
Těch několik měsíců bych rád upravil na skoro rok a půl. Rozhodnutí to bylo ryze praktické, neboť mě chvíli před porodem vyhodili z práce. Po narození dítěte jsem ještě chvilku oplendoval doma spolu s partnerkou, načež se ona po pár měsících vrátila do práce a já se stal hausfrau. Původně jsem pracoval v realitách.

V čem jsou podle Vás muži na mateřské lepší než ženy? Co na rozdíl od maminky může táta svému potomkovi nabídnout?
Já si nemyslím, že by muži byli lepší. Maximálně to mají více na háku a nenechají se tolik rozhodit. Přeci jenom v nich nekolují ty příšerné hysterické ženské hormony. Jinak se domnívám, že je jedno, který z chudáků z rodičů bude zapřažen do nevolnictví v domácnosti. Dítěti je to hlavně jedno.

Asi si vybírá, co se bude táta vařit k obědu

Můžete nám popsat, jak vypadá Váš běžný den? Chodíte se synem ven? Scházíte se s přáteli? Jak trávíte víkendy?
Všechny dny jsou stejné. Rutina. Ráno snídaně, pak dopolední program, kdy dítě ničí byt. Před obědem jdeme na nákup. Pak se vrátíme, uvařím nákup, jde se spát (hurá). Jakmile se dítě vzbudí, vstávám i já, následuje odpolední program (buď ničení bytu, nebo procházka venku, to podle počasí) Pak znovu na nákup. Uvařit večeři, následně přijde partnerka z práce a to je velká sláva. Vrchol dne. O víkendech šoupnem dítě k babičce, to a buď spím, nebo uklízím byt.

Odpolední šlofíček

Být dlouhodobě doma s dítětem sám je psychicky náročné. Co Vám nejvíce pomáhá k odreagování se?
Po příchodu na mateřskou dovolenou jsem opět začal kouřit. Doporučuju.

Dominiku, kdy přišla myšlenka k založení blogu? Potřeboval jste se někomu svěřit se svými pocity?
No, ani ne. S pocity se nesvěřuju nikde, kor na blogu. Deníček moderního fotra je beletrie inspirovaná skutečnými reáliemi. Jde mi hlavně o to, dělat srandu. Pocity do toho netahám. Na nápad založit blog mě přivedl kamarád.

Napadlo Vás někdy, že si Váš blog získá tolik příznivců? Naše čtenáře by jistě zajímalo, zda jsou mezi nimi převážně muži nebo naopak ženy. Kdo Vás nejvíce sleduje?
Nebude překvapením, když řeknu, že základním stavebním kamenem mých fanoušků jsou matky na mateřské dovolené. Samozřejmě, že to čtou muži i bezdětní lidé, ale ženy na mateřské jsou v převaze, s čímž se tak nějak dalo počítat. Že bude mít blog spoustu příznivců, v to jsem tak nějak tajně doufal.

Jaké máte plány s blogem do budoucna? Víte, že organizátoři Blogerky roku pro letošní rok oznámili, že anketa bude mít i novou kategorii Bloger roku? Předpokládám, že budete jedním z horkých favoritů na vítězství.
No, to já právě nevím. V současnosti blog jede už tak nějak ze setrvačnosti, kdy mi je líto přestat psát, když mám tolik čtenářů. Nebudeme si nic nalhávat, ale blog je již dávno za svým vrcholem a aktuálně už se jen vykrádám. Přestat ho psát, to mi ale fakt nedá. Už jsem si na něj tak nějak zvyknul a je to v podstatě mé další dítě.

Jak jste vlastně přišel na nápad, že o své nové roli napíšete knihu? Co bylo tím hlavním impulzem?
Vždycky jsem chtěl napsat knihu. Konečně jsem k tomu měl příležitost a námět se sám nabízel.

Vaše kniha se jmenuje DENÍČEK MODERNÍHO FOTRA ANEB PROČ BY MUŽI NEMĚLI MÍT DĚTI. Řekněte nám ve zkratce, proč by muži neměli mít děti?
Tak to nemám ponětí. Nakladatel mi pověděl, že knížka by měla mít nějaký podtitul, tak jsem jim poslal asi čtyři návrhy a oni jeden z nich vybrali.

Jakým způsobem se projevila změna rolí ve Vaší rodině na Vašem partnerském vztahu?
Nijak zvlášť. Partnerský vztah funduje stejně jako před dítětem a změnou rolí.

Jak zvládáte domácí práce? Vaříte, perete, žehlíte? Nebo jen hlídáte a péči o domácnost přenecháváte partnerce, až se vrátí z práce?
Jak co. Neperu ani nežehlím. To odmítám. To neumím. Na to mě neužije. Jinak uklízím, vařím a podobně. Mým hlavním úkolem je zajistit každodenní přežití dítěte.

Jaké máte plány poté, co Vaše každodenní péče o syna skončí, až začne chodit do školky? Myslíte si, že Vaše současná aktivita, tedy blogování a psaní knih, může stát v budoucnu i Vaší prací?
Blogování dělám zadarmo. Z toho nic nemám. Z knížky z toho taky nějak extra moc nevytřískám. Ale na blog a knihu se nabalilo spousta psaní do časopisů a PR článků, takže se budu živit psaním.

A ještě poslední otázka. Je něco, co byste chtěl vzkázat ostatním otcům na mateřské? Možná i těm, kteří na ní nejsou. :-)
Já myslím, že už jsem to někde psal, ale rád bych jim vzkázal: „cha cha a máte to“ Těm, co na mateřské nejsou, bych zase vzkázal, ať tam nelezou. Ačkoliv ze zlomyslnosti bych jim to přál.

Dominiku, děkujeme Vám za zajímavý rozhovor a přejeme hodně sil :-).

Tagy: deníček moderního fotra | Deník moderního fotra aneb proč by muži neměli mít děti | Dominik Landsman

Čtěte na Rodičům

Komentáře