Den dětí

Datum publikace: 26.05.2014

Kategorie: Batole | Předškoláci | Hry a volný čas | Bydlení | Maminky a tatínkové | Jak zabavit děti doma

Rok se s rokem sešel, opět je tu 1. červen a s ním „Mezinárodní den dětí“ - den, na který se těší všechny naše ratolesti. Je to jejich den, jejich svátek a jejich oslava. Proto bychom neměli nechávat nic náhodě, naopak již v předstihu přemýšlejme, jak připravit našim potomkům zážitek, na který budou dlouho vzpomínat.

Víte kdy a proč vznikl dětský den?

Den dětí má poměrně dlouhou historii a je jedním z mála svátků, který se všude a s velkou radostí slaví. Málokdo však asi ví, že tento svátek má svůj původ v Turecku. Dne 23. dubna 1920 (během Turecké války za nezávislost) tehdejší ochránce národních práv Mustafa Kemal Atatürk (zakladatel a první prezident Turecké republiky) prohlásil, že děti jsou důležitou součástí k vybudování nového státu a ustanovil 23. duben jako „Den dětí“, který obyvatelé Turecka slaví dodnes jako státem uznávaný svátek. Roku 1925, konkrétně 1. června, bylo na Světové konferenci pro blaho dětí doporučováno, aby byl vyhlášen celosvětový den, který by oslavoval děti. Den dětí však nakonec vyhlášen nebyl. Ve stejný den se ve městě San Francisco konal festival Dračích lodí, na jejichž oslavu čínský konzul - generál shromáždil mnoho čínských sirotků, aby poukázal na to, že by se společnost měla více zabývat blahem dětí. Tyto dvě významné události, které se mimochodem staly ve stejný den, také o několik let později určily datum oslav Dne dětí.

Roku 1949, na svém zasedání v Berlíně, navrhly členky Mezinárodní demokratické federace žen vyhlásit „Den pro ochranu dětí“. Důvodem bylo masové zabíjení žen a dětí v Lidicích v roce 1942 a také ve francouzském Ouradouru v roce 1944. Ve své snaze byly ženy nakonec podpořeny i Mezinárodním odborovým sdružením učitelů a Světovou federací demokratické mládeže a o rok později – dne 1. června 1950 byl tak poprvé slaven „Den pro ochranu dětí“ ve více než padesáti zemích světa. Od té doby probíhají jeho každoroční oslavy a postupně se ze „Dne pro ochranu dětí“ stal „Den dětí“ nebo také „Mezinárodní den dětí“. U nás probíhaly oslavy dětí již v období první republiky, ale oficiálně byl svátek uznán až roku 1950, kdy tehdejší Československo a později Česká republika převzala stejné datum jako okolní státy. Proto se u nás slaví Mezinárodní den dětí na začátku června.

O dva roky později (roku 1952) začala usilovat Mezinárodní unie pro péči o dítě o vyhlášení dne, který by oslavoval výhradně děti. Na tuto snahu zareagovala OSN a roku 1954 vyhlásila „Světový den dětí (Universal Children´s Day)“, jehož cílem bylo, aby každý stát jedenkrát ročně obrátil pozornost na své nejmladší obyvatele, zaměřil se na jejich podporu a na poskytování dobrých podmínek pro jejich zdravý vývoj a vzdělání. Valným shromážděním OSN bylo všem státům doporučeno, aby oslavovaly děti ve stejný den. Dnem oslav byl zvolen 20. listopad, protože v tento den v roce 1959 Valné shromáždění OSN přijalo Deklaraci o právech dítěte a ve stejný den v roce 1989 Úmluvu o právech dítěte. Některé státy si však i přesto ponechaly datum oslav na začátku června, jiné datum oslav naopak přesunuly na listopad podle doporučení OSN a některé státy oslavují děti jak v červnu, tak i v listopadu.

Od padesátých let, kdy byl světový den dětí uznán oficiálním svátkem, se stále více připomíná právo dětí na život v míru a právo na péči o jejich zdraví. Minulé století bývá z důvodu přijetí řady důležitých dokumentů týkajících se práv dítěte přezdíváno „Stoletím dítěte“. Do popředí se dostává téma ochrany dětí před válečnými konflikty, sexuálním zneužíváním, zanedbáváním, atd. Dnes, šedesát čtyři let od oficiálního zavedení Mezinárodní dne dětí (MDD), se tento svátek slaví ve více než 145 zemích světa. V současnosti se k oslavám svátku dětí připojují nejen školy, školky, organizace v obcích a různé instituce jako jsou knihovny a mateřská centra, ale také velké zábavní podniky nebo obchodní centra. Pro děti jsou obvykle připraveny nejrůznější kulturní, sportovní či společenské akce. Některé rodiny navštěvují zoologické zahrady, zábavní parky, kina, atd.

A jak vnímají tento svátek naše děti?

Především je to pro ně den plný zábavy, her, soutěží, zajímavých akcí a legrace. Nechybí ani nejrůznější dárky v podobě sladkostí, obrázků a upomínkových předmětů. Jednoduše super pohodový den, který otevírá bránu létu a blížícím se prázdninám. A na nás dospělých je, abychom jim tento „jejich den“ co nejvíce zpříjemnili. I když, nutno dodat: „Proč nemít malou oslavu každý den?“ Nemusíme přece neustále podnikat něco velkolepého. Stačí se v každodenním shonu na chvíli zastavit a prohodit s dětmi pár milých slov, přečíst jim pohádku na dobrou noc, povzbudit je, atd. Však víte sami… Děti jsou obrovský dar a my bychom se k nim podle toho měli chovat. Ne jen jeden den v roce, ale po celý jejich život.

Pokud jste se rozhodli připravit dětem vlastní program, fantazii se meze nekladou. Děti jistě vaši snahu ocení a budou vás za to mít ještě raději. Pro inspiraci uvádíme tip na balíček aktivit, které můžete vzít na výlet či na hrady a zámky – Pecka pro děcka všecka, nebo portál www.druhanoha.cz, kde naleznete zdarma stovky aktivit pro děti.

Akce na Den dětí

Nejen ve velkých městech jako Praha nebo Brno, ale také na nejrůznějších místech po celé České republice se konají a budou konat akce pro děti. Na hradech a zámcích jsou speciální kostýmované prohlídky, rytířské hry a soutěže, noční programy, tzv. Pohádkové cesty s plněním úkolů a sladkými odměnami. Dětská divadelní představení na různých atraktivních místech lákají děti a jejich rodiče, aby spolu prožili krásný den plný radosti a nezapomenutelných dobrodružství. Pro inspiraci uvádím některé z akcí. Podrobnosti se dají dohledat na internetových stránkách měst a organizací.

Praha:

Praha 1: Den dětí na Žofíně a v KC Kampa - 29. 5. 2014 od 9 do 16 hodin
Praha 2: Mezinárodní den dětí v Riegrových sadech - 30. 5. 2014 od 10 do 17 hodin
Praha 3: Barevná planeta 3 aneb Den dětí na Jiřáku - 29. 5. 2014 od 14 hodin 
Praha 4: Mezinárodní den dětí v Parku Družby, Dětský den se Čtyřlístkem v Kunraticích a Komiksový den ve Žlutých lázních - 29. 5. a 31. 5. od 9 do 16 hodin
Dětský den v Praze 6: Pohádkový les - 31. 5 od 10 hodin a pohádkové odpoledne v oboře Hvězda, prohlídky letiště zdarma - 1. 6. 2014
Praha 7: Den dětí v ZOO a ve Šlechtovce - 1. 6. Indiánský dětský den a 3. 6. dětský den s RC Letná
Praha 8: Zeměkoulení, Den dětí Sokola Libeň a KD Krakov - 31. 5. od 10 do 15 hodin
Praha 9, Vysočany - 30. 5. v parku Podviní od 14 do 18 hodin a Praha 19, Kbely: Pohádkový les a Den dětí s Vinnetouem - 31. 5. od 11 hodin

Jihomoravský kraj:

Den dětí – Brno (Maloměřice, Medlánky, Slatina, Olympia, ZOO …) – 27. 5. až 1. 6. 2014 od 15
Den dětí v otevřené zahradě Brno – 1. 6. 2014
Den dětí – Městská knihovna Břeclav – 30. 5. od 15:30
Velký dětský den s městem Znojmo – 30. 5. od 10 hodin
Kostýmované prohlídky zámku Slavkov u Brna – 31. 5. 2014
Jihobrněnský dětský den – 31. 5. 2014
Den dětí – Knihovna Jiřího Mahena v Brně – 31. 5. 2014
Pohádkový les a den dětí na dopravním hřišti ve Vyškově – 31. 5. 2014
Den dětí na hradě Cornštejn – 31. 5. od 15:30 do 18:30 hodin

Ostatní kraje:
Den dětí 2014 aneb Louka plná dětí – 31. 5. a 1. 6. v Třeboni na Louce u Zlaté stoky od 10 do 18 hodin 
Den dětí – CYKLO jižní Morava – 31. 5. v Pasohlávkách na fotbalovém hřišti
Pohádkový den dětí – 1. 6. v Bystřici nad Pernštejnem od 10 hodin
Den dětí s Haribo 2014 – 1. 6. ve westernovém městečku Šiklův mlýn
„Den dětí na hradě aneb z Pohádky do pohádky“ – 7. 6. na hradě Bouzov od 11 do 14 hodin
Dětský super den – 7. 6. – Dostihové závodiště Pardubice od 10 do 18 hodin

… a mnoho dalších akcí, které se konají téměř všude. Stačí si jen vybrat a vyrazit.

www.scio.cz, Paralelní vzdělávání

Tagy: Akce na Den dětí 2014 | Den dětí 2014 | jak vznikl den dětí

Komentáře