Pexeso není jen pro děti!

Pexeso není jenom pro děti. Pomáhá i dospělým

Datum publikace: 18.09.2015

Kategorie: Hračky pro děti | Jak zabavit děti doma | Vzdělávání

Jako malý ho hrál každý a dodnes patří mezi „povinnou“ výbavu všech mateřských a základních škol. Řeč je o pexesu. Paměťové karetní hře, která letos slaví 50 let od svého objevení. A i když se to nemusí zdát, rozhodně není určená pouze dětem.

Z japonské kultury

Název „pexeso“ vymyslel v roce 1965 Zdenek Princ. Tehdy pracoval pro nakladatelství Pressfoto a již delší dobu měl v hlavě nápad na paměťovou hru, kterou pracovně nazval „Obrázková mozaika“. Jelikož se mu však tento název nelíbil, chtěl si vypůjčit jiný – od scénáristy Jaroslava Dietla. Podle soutěžní hry, která se tehdy pořádala v Liberci a spočívala v odhalování dvojic totožných firemních značek.

Za licenci na název „Pekelně se soustřeď“ by ale nakladatelství Pressfoto muselo zaplatit takové peníze, že si to Princ raději rozmyslel – a vytvořil z tohoto názvu vlastní akronym. PEKelně SE SOustřeď, ve kterém KS nahradil písmenkem X. Tak vzniklo pexeso.

I když je autorství pexesa oficiálně přiřazováno Princovi, kořeny této paměťové hry bychom hledali ještě hlouběji v historii – v japonské hře zvané Kai awase. Ta spočívala v objevování stejných párů mezi 360 ručně zdobenými mušlemi.

Pro děti i dospělé

Vůbec první české pexeso vyšlo v roce 1965 a jeho ústředním motivem byl Vinnetou. O rok dříve měl totiž v českých kinech premiéru film Poklad na stříbrném jezeře a Mayovky se tehdy nesly na vlně obrovské popularity. O pexeso se statečnými indiány a Old Shatterhandem byl obrovský zájem a postupem času vznikala pexesa další. Třeba na motivy pohádkových nebo večerníčkových postav.

Ačkoliv už od té doby uplynulo 50 let, i dnes pexeso patří mezi nejoblíbenější hry malých dětí. Ale pozor – je skvělé také pro dospělé. Ostatně zapamatování si pozic kartiček se stejným motivem patří mezi základní tréninkové hry, které zvyšují výkon mozku. Pravidelným hraním pexesa zlepšíte svou paměť nebo prostorovou orientaci. A to se v dospělosti hodí stejně, jako v dětství.

Navíc nikde není psáno, že musíte hrát pexeso s dětskými motivy. Dnes už třeba existuje možnost udělat si fotopexeso. Stačí mít pár hezkých fotek, dvě stovky v peněžence a 10 minut času. Řada tiskáren dnes nabízí online aplikace, ve kterých si fotopexeso snadno naklikáte sami – z pohodlí vlastního domova. Jednou z nich je např. portál fotoknihy.net.

Co třeba si udělat pexeso z erotických fotek s partnerem/partnerkou? Pak se z původně nevinné dětské hry může stát originální milostná předehra. Tak to vyzkoušejte.

Čtěte na Rodičům

Komentáře