Tipy redakce: hry v přírodě

Datum publikace: 07.05.2014

Kategorie: Předškoláci | Školáci | Hry a volný čas | Jak být dobrým rodičem | Jak zabavit děti doma

Také nechcete, aby byly Vaše děti zavřené doma a hráli hry na počítači, či tabletu? Nalákejte je na zábavné hry v přírodě! Připravili jsme pro Vás několik inspirativních tipů, které baví jak děti, tak i jejich rodiče!

Honba za pokladem

Děti milují hledání pokladů, hlavně těch sladkých. Schovejte jim proto poklad na zahradě nebo ve volné přírodě! Abyste jim hledání usnadnili, můžete je směrovat pomocí indicií, které napíšete na papírky a schováte. Děti mohou v honbě za pokladem plnit i různé úkoly. Hrát může samozřejmě také tatínek, kterému schováte lahvinku něčeho dobrého. Co není v pořádku? Do lesa nebo na louku umístěte několik předmětů, které do přírody nepatří. (Vzhledem k tomu, jak je lidstvo nepořádné, možná nebude tento krok zapotřebí.) Pak vyšlete děti do terénu a za každý předmět jim dejte jeden bod. Kdo získá nejvíce bodů, je vítěz. Sofistikovanější varianta hry pak pracuje se záměnou přírodnin, jako je například umístění borové šišky na smrk, atd.

Bojovka jako na táboře

Pro starší děti to chce vymyslet o něco náročnější hru, třeba klasickou bojovku v lese, jak si ji pamatujete z dětských táborů. Pravidla jistě znáte a navíc si je můžete upravit dle libosti. Úkoly početního i vědomostního charakteru přizpůsobte školním znalostem svých dětí. A nezapomeňte, že na konci musí čekat sladká odměna.

Bludička ve tmě

Hry venku se dají hrát také po setmění. Třeba Bludička, která má následující pravidla. Hráč, který si vytáhne nejkratší sirku, je bludička. Dostane baterku a má za úkol s ní ve tmě zablikat. Ostatní hráči vyrážejí za bludičkou, aby ji chytili. Bludička se ale jen tak chytit nenechá. Vždy v bezpečné vzdálenosti zabliká, a pak uteče. Kdo ale bludičku chytí, ten vyhraje.

Chutě

Výbornou hrou, kterou můžete hrát samostatně, nebo ji můžete zakomponovat jako stanoviště do nějaké větší hry, jsou chutě. Při této hře děti zapojí hlavně smysly, které primárně tolik nepoužívají, chuť a čich. Připravte si několik různých pochutin, které budou děti poznávat – například med, marmeládu, kečup, hořčici, lučinu, cukr, sůl, kousek papriky, puding…apod. Zavažte jim oči a postupně podávejte na lžičce k ochutnání. Pokud hru hrajete s více dětmi, zavažte oči všem najednou, aby neviděly, co ochutnávají ostatní a odpověď na to, co ochutnaly, si nechte pošeptat do ucha. Reakce na některé pochutiny, které děti běžně jí,  Vás možná překvapí. Do této hry můžete samozřejmě zapojit i dospělé. „Tuhle hru jsme využívali i jako zpestření při grilování, kdy jsme chtěli děti i dospělé trochu inovativně zabavit. Hra má vždy velký úspěch, je zajímavé sledovat, jak se vyrovnáváme se známou chutí bez zrakového vjemu.“ říká naše redaktorka Dáša.

Doufáme, že jste si z našich tipů vybrali alespoň jednu hru, která Vás bude bavit, a přejeme Vaší rodině skvělou zábavu!

Tagy: hry v přírodě

Komentáře