Co může kojící matka a co ne

Datum publikace: 31.12.2012

Kategorie: Kojení

Smíte si jako kojící matka dát ráno kávu nebo večer skleničku vína? Můžete užívat antibiotika? Není nebezpečné, když si vezmete prášek proti bolesti hlavy nebo proti horečce? Není nežádoucí kojení v těhotenství? Můžete jíst sushi?  

Slabá káva a občasná sklenička vína neuškodí
Pokud si svůj den nedokážete bez kávy ani představit, zkuste kávu bez kofeinu nebo kávu s minimálním obsahem kofeinu, např. café latté. Sklenička vína miminku neuškodí, ovšem za předpokladu, že je pouze jedna, a že to není pravidlem. Ideální jsou lehká vína, jako je například prosecco. Kouření tabáku a marihuany je však nežádoucí.  

Antibiotika a analgetika při kojení
Pokud jste nemocná a jdete k lékaři, sdělte mu před zahájením medikace, že kojíte. Při kojení nesmíte penicilin, ale je celá řada antibiotik, která pronikají do mléka jen minimálně. Přesto byste se měla snažit nakojit miminko před tím, než si vezmete léky. Pokud jde o analgetika, také zde je nutné, poradit se s lékařem či lékárníkem, neboť bez rizika jsou pouze některá. Například Paralen při kojení neškodí. Samozřejmě čím méně léků, tím lépe.    

Kojení v těhotenství
Kojení v těhotenství v žádném případě neškodí, ani kojenému dítěti, ani miminku v matčině lůně. Po narození druhého miminka pediatři doporučují starší dítě neodsouvat a dát mu možnost pít také. Většina dětí však už kojit nechce. Mléko určené pro novorozeně totiž úplně jinak chutná než mléko pro roční nebo starší dítě.  

Sushi a syrové potraviny
Konzumace sushi a syrových potravin je nebezpečná především pro těhotné. Kojením se nemůže miminko nakazit žádnými parazity. Rozhodně doporučujeme jíst tyto pokrmy pouze ve vybraných restauracích.  

Foto: Sxc.hu

Přečtěte si také

Tagy: co může kojící matka a co ne

Komentáře