Odnosit, porodit a potom řešit inkontinenci?

Datum publikace: 18.04.2017

Kategorie: Porod | Krásná maminka

Víte, že se to může stát? Nebo již řešíte co s problémem? O čem je řeč? Jste těhotná, porodíte a neprodleně po porodu zjišťujete, že neudržíte moč – že vás zkrátka vlastní tělo neposlouchá. Nejedná se bohužel o nic výjimečného.

V důsledku tlaku zvětšující se dělohy na močové ústrojí a svaly okolo se může již během těhotenství objevit nežádoucí únik moči. Ještě častěji se problém objevuje ihned po porodu, kdy porodní cesty dostanou zabrat přirozeným porodem, těžkým porodem, porodem velkého miminka, nástřihem hráze atd. Svaly pánevního dna jsou povolené nebo poškozené.

Náročné období po porodu
Kouká na vás z postýlky malý drobeček a vy místo radosti musíte urychleně řešit svůj zdravotní problém. Péče o miminko je náročná, musíte se dát brzy do pořádku. Ze všeho nejdříve sáhnete po inkontinenčních vložkách. Ty vás uklidní. Budete s nimi schopná plnit své mateřské povinnosti, aniž byste se musela obávat trapasu z pomočeného oblečení na veřejnosti. Vaše tělo se bude nějakou dobu po porodu dostávat do původní podoby. Dopřejte tomu svůj čas. O úniku moči byste měla říci svému lékaři. Vhodná příležitost bude hned na kontrole po šestinedělí.

Není vložka jako vložka
Inkontinenční vložky jsou oproti menstruačním vložkám jinak konstruované. To proto, že moč má menší hustotu než krev a je potřeba, aby byla odvedena od těla mnohem rychleji. Vložky v sobě tekutinu uzavřou a zabrání vzniku nežádoucího zápachu, který s sebou moč přináší. Trh nabízí vložky různých velikostí a savostí. Řešit byste měla i únik několika kapek. Mokré zažloutlé skvrny na oblečení by vás zbytečně stresovaly.

Co můžete udělat sama?
Již v porodnici vás možná navštívila zdravotní sestra, která maminkám ukazuje už od prvního dne po porodu vhodné lehké cviky pro správné zavinování dělohy. Také svaly pánevního dna můžete začít posilovat, a to klidně již během těhotenství – preventivně. Uvidíte, že vynaložená píle se vám vyplatí. Navíc posilování pánevního dna není nijak časově ani fyzicky náročné. Cvičte několik málo minut kdykoliv si během dne vzpomenete. Svalstvo pánevního dna objevíte, když při malé potřebě na toaletě zkusíte zastavit proud moči. Svaly, které k tomu použijete, jsou přesně ty, které je třeba posilovat. Představujte si je jako několik pater směřujících dovnitř vašeho těla. Vytahujte podvědomě náklad do nejvrchnějšího patra a povolte. Čas mezi stahem a povolením (odpočinkem) by měl být zhruba stejný. Během posilování nestahujte konečník, stehna, ani břicho. Cvičení stačí provádět chviličku, ale čím častěji, tím lépe.

Lékař vás uklidní
Komunikujte s odborníkem. Lékař provede vyšetření a poradí vám, co pro sebe můžete udělat. Doporučí vám vhodné inkontinenční pomůcky, jak správně cvičit a váš zdravotní stav si pohlídá. Budete se díky tomu cítit bezpečněji. Věřte, že váš zdravotní stav bude brzy jako dříve, a že se budete moci naplno věnovat své čerstvě rozrostlé rodině.

Tagy: Inkontinence | porod | svaly pánevního dna | únik moči

Čtěte na Rodičům

Komentáře