Problém s nadměrným vypadáváním vlasů už bude minulostí
Datum publikace: 03.02.2015
Kategorie:
Novinky na trhu
|
Krásná maminka
Vypadáváni vlasů je běžný jev, jde o přirozený proces obměny porostu hlavy. Problém však je, když nám začnou vlasy nápadně řídnout. V tomto případě hovoříme o nadměrném vypadávání vlasů, které může mít mnoho příčin. Jaké jsou nejčastější příčiny a jak je lze řešit?
Na hlavě roste průměrně 100 000 vlasů, které rostou rychlostí 1 cm za měsíc. Za běžné vypadávání se považuje 30-80 vlasů denně při mytí, česání a úpravě. Je důležité si také uvědomit, že množství vypadnutých vlasů vypadá jinak u dlouhých vlasů a jinak u krátkých. Pokud ovšem pozorujeme padání ve větší míře např. více vlasů přes den na oblečení, ráno na polštáři, na podlaze, prosvítání pokožky, tvoření koutů a jejich snížené dorůstání je třeba se tím začít zabývat.
Při pátrání po příčinách nadměrného padání vlasů je dobré se zastavit, na problém se podívat globálně a pátrat po příčině. Pokud si nevíte rady, jak situaci sami vyřešit, je nejjednodušší se obrátit na odborníky. Tím může být specializovaný tricholog, který společně s Vámi bude hledat příčinu padání vlasů a udělá rozbor vlasů a vlasové pokožky pomocí trichokamery. Také Vám poradí s výběrem vhodných přípravků a jak správně a šetrně o vlasy pečovat.
Pro správný růst zdravých a silných vlasů je nutná zdravá vlasová pokožka bez lupů a pevný, vyživený vlasový kořínek bez tukového obalu. Nešetrné kartáčování, časté fénování horkým vzduchem a žehlení vlasům také neprospívá. Šetrné šampony, kondicionéry a přípravky chránící vlasy před působením tepla, jsou proto základem.

Mezi nejčastější příčiny padání vlasů patří hormonální změny. Nadměrné vypadávání může být jedním z příznaků disfunkce štítné žlázy, proto je dobré si ji nechat zkontrolovat. U žen také často dochází k velkému výpadku po porodu vinou prudkého snížení ženského hormonu estrogenu. Situace se však obvykle během několika měsíců stabilizuje. Na pozoru by měly být i uživatelky hormonální antikoncepce, protože některé typy mohou mít vliv na vypadávání vlasů. Ani její časté střídání či vysazování není pro hormonální hladinu příznivé. U mužů hraje velkou roli dědičnost. Právě androgenetická alopecie, dědičná citlivost vlasů na pohlavní hormon testosteron, je nečastější příčinou vypadávání vlasů u mužské části populace. Pokud měl otec v mladém věku (již po 30. roce) kouty nebo lysiny, je velká pravděpodobnost, že s tímto problémem se bude potýkat i jeho syn. Také androgenetickou alopecii lze řešit, pokud se problém podchytí a začne řešit včas, tj. před zničením kořínků vlasů.

Stav vlasů rovněž ovlivňuje kvalita a složení naší stravy. Je důležité mít stravu vyváženou a pestrou. Zařadit do jídelníčku bílkoviny v podobě luštěnin, vajec a ryb. Z ryb navíc získáváme omega 3 a 6 mastné kyseliny podílejících se na kvalitě a lesku vlasů. Dále ovoce, zeleninu, z té převážně listovou pro vysoký obsah železa zajišťující okysličení krve. Dostatečný přísun vitamínů C, E a zejména skupiny B, minerálů- např. hořčík, stopových prvků -např.zinek, je nezbytností. Pozor na držení jednostranných diet s rychlým výrazným úbytkem váhy. Ty mohou být rovněž spouštěčem padání vlasů z nedostatku všech již zmíněných živin.

Stres, nemoci, metabolické poruchy a dlouhodobé užívání některých léků se na vlasech i jejich kvalitě rovněž odráží. Proto bychom se o své zdraví, fyzickou i duševní kondici měli neustále starat a pečovat. Preventivně sami, a pokud je třeba, neváhat oslovit odborníky, výživové poradce, či jiné specialisty v dané oblasti. Tělo nám pak bude dlouho sloužit a odmění se nám nejen kvalitní kšticí. Protože stále platí, že vlasy jsou korunou krásy každého z nás.

Zdroj foto: Freeimages.com
Tagy:
příčiny nadměrného padání vlasů
|
šetrné šampóny
|
trichologie
|
vypadavání vlasů
Čtěte na Rodičům
Komentáře