Co dělat, když ženu postihne tíživá (finanční) životní situace?

Datum publikace: 21.08.2012

Kategorie: Maminky a tatínkové | Jak být dobrým rodičem

V České republice roste počet domácností, které se ocitají na hranici chudoby. Alarmující je však i to, že v tíživé životní situaci se ocitá čím dál tím více žen a matek samoživitelek. Co dělat, když se ocitnete v situaci, kterou nemusíte samy zvládnout?

Předně je potřeba si uvědomit, že existují varovné signály, které byste v žádném případě neměla brát na lehkou váhu. V nejčastějších případech to jsou vyšší náklady spojené s bydlením nad rámec vlastních možností, ztráta zaměstnání, finanční problémy a dluhy s nimi spojené, dlouhodobá pracovní neschopnost nebo celodenní péče o dítě bez možností dalšího výdělku. Pakliže jste žena/matka samoživitelka a potká vás minimálně jedna z výše zmíněných událostí, měla byste se řídit desaterem, které sestavila Armáda spásy v České republice. Tato nezisková organizace dlouhodobě pomáhá všem osobám ve složité životní situaci a specificky se rovněž věnuje ženám a matkám v krizové životní situaci.

  1. Neztrácejte hlavu a nezačněte zmatkovat – vždy existuje řešení, i když ho vy zrovna v tuto chvíli nevidíte!

  2. Neřešte své problémy útěkem od problému – ať už je to alkohol, drogy nebo samotné popírání vzniklé situace.

  3. Obraťte se na místní úřad a kontaktujte pracovníka ze sociálního odboru nebo odboru péče o dítě, který vám zjistí, zda-li máte nárok na nějakou sociální dávku nad rámec té, kterou již pobíráte. Může se jednat např. o příspěvek nebo doplatek na bydlení, okamžitou finanční výpomoc, dávku hmotné nouze, apod.

  4. Využijte služeb bezplatného finančního poradenství www.financnitisen.cz, kde vám poradí a pomohou nejen při již vzniklých finančních problémech, ale také vám pomohu finanční tísní předcházet.

  5. Kontaktujte Armádu spásy, která disponuje azylovými domy pro ženy i matky s dětmi v tísni, kde je možnost krizového přespání a zajištění další aktuální pomoci. Více na www.armadaspasy.cz

  6. Pokud máte potíže s bydlením a placením nájmu, v místě trvalého bydliště se obraťte na městský či obecní úřad a požádejte o přidělení sociálního bydlení. Úředníci vám poskytnou potřebné informace o podmínkách a pomohou vám s vyplněním potřebných dokumentů.

  7. Zjistěte si, zda v místě vašeho bydliště poskytují terénní sociální služby nějaké organizace, občanská sdružení a podobně. Jejich pracovníci vám mohou pomoci s řešením řady potíží, které s kvalitou bydlení souvisí. Například Armáda spásy poskytuje v Ostravě terénní programy v domácnostech osob, kterým hrozí ztráta bydlení a snaží se s nimi finanční situaci vyřešit.

  8. Nevytloukejte „klín klínem“, tzn. nezadlužujte se dále, abyste mohli splácet své závazky. V případě potřeby opět kontaktujte Poradnu při finanční tísni.

  9. Blíží-li se splátka a nemáte hotovost, kontaktujte instituci před termínem splátky!

  10. Nebojte se o svých problémech hovořit – svěřte se přátelům, rodině, blízké osobě!

Víte, že…
Armáda spásy je určena také ženám a matkám s dětmi, které se ocitly v krizi. V rámci azylových domů, ale také dalších programů zaměřených na rodinu, poskytuje:

?      zprostředkování odborné pomoci – psycholog, právník, poradenství

?      pomoc při vyplňování formulářů, úředních tiskopisů, žádostí

?      zprostředkování sociálně právní pomoci

?      pomoc při vyřizování úřední korespondence,

?      pomoc při vyřizování dokladů,

?      poskytnutí informací o návazných službách nebo ubytovnách, podnájmech

?      pomoc a podporu při hledání bydlení nebo práce

?      sociální výpomoc – např. potravinové balíčky
 

Tagy: armáda spásy | azylové domy | tíživá životní situace | žena v ohrožení

Komentáře