Dětská hřiště stále nejsou dostatečně bezpečná

Datum publikace: 10.08.2011

Kategorie: Maminky a tatínkové

Výsledky kontrolní akce ČOI v období duben-červen 2011) 

Na herní prvky dětských hřišť a jejich bezpečnost byly v jarních měsících zaměřeny kontroly ČOI. V průběhu 95 kontrol zjistili inspektoři porušení povinností provozovatelů ve 25 případech, tj. 38 %. Ve 12 případech bylo uloženo opatření k odstranění zjištěných nedostatků (v 7 případech byl nedostatek odstraněn na místě) a v 8 případech byl uložen zákaz používání výrobků do doby odstranění nedostatků. Vzhledem k tomu, že se jedná o výrobky určené pro snadno zranitelné uživatele, kteří nedokážou předvídat míru rizika, kontroly zařízení hřišť a konstrukcí, včetně součástí a herních prvků, na kterých si děti mohou hrát venku nebo uvnitř, pokračují i v letních měsících.

Zaměření a výsledky kontrol:

Kontroly ČOI byly v jarních měsících zaměřeny na to, zda herní prvky dětských hřišť, jako jsou houpačky, kolotoče, prolézačky, pružinová houpadla, věže se skluzavkou, skluzavky, lávky, šplhací a herní sestavy, domečky apod., splňují kritéria bezpečnosti v souladu s požadavky zákona o obecné bezpečnosti výrobku (zák. č. 102/2001 Sb.), a také zákona o technických požadavcích na výrobky (zák. č. 22/1997 Sb.). Na kontrolách se podílely všechny inspektoráty ČOI.

Cílem bylo ověřit, zda nejsou v provozu výrobky, které by mohly ve zvýšené míře ohrozit zdraví nebo bezpečnost osob – v tomto případě zejména dětí, vzhledem k nevhodným mechanickým a fyzikálním vlastnostem výrobků, jejich špatné konstrukci a nedostatečným nebo nesprávným varováním, případně kvůli absenci dalších informací nezbytných pro splnění základních požadavků na bezpečnost.

V průběhu 2. čtvrtletí bylo provedeno 95 kontrol u provozovatelů hřišť a porušení povinností i bylo zjištěno ve 25 případech, tj. 38 %. Nejčastěji zjištěné nedostatky: neposouzení shody výrobku s technickými předpisy, nevystavení prohlášení o shodě, nevyhovující výška bariér, ostré hrany a hroty, nevyhovující vzdálenost mezi sedadly, apod.

Inspektorát

Počet kontrolovaných provozovatelů

Počet zjištění

Středočeský a Hl. město Praha TK

33

12

Plzeňský a Karlovarský

7

1

Ústecký a Liberecký

17

0

Jihočeský a Vysočina

8

4

Královéhradecký a Pardubický

9

3

Jihomoravský a Zlínský

13

1

Moravskoslezský a Olomoucký

8

4

Celkem

95

25

Uložená opatření:

- zákaz používání výrobků do doby odstranění nedostatků - v 8 případech

- ve 12 případech uloženo opatření k odstranění zjištěných nedostatků, v 7 případech byl nedostatek odstraněn na místě

- příkaz na místě v celkové částce 2 500 Kč pro porušení zákona č.634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele - uložen ve 2 případech

- návrh na zahájení SŘ pro porušení zákona č. 22/1997 Sb., podán ve 2 případech

- 1 případ postoupen k došetření technickému oddělení inspektorátu Středočeského a Hl. m. Prahy

- 1 případ je v šetření

Závěr a doporučení ČOI:

Česká obchodní inspekce bude i nadále věnovat náležitou pozornost bezpečnosti zařízení a konstrukcí, včetně součástí a konstrukčních (herních) prvků, na nichž si děti mohou hrát venku nebo uvnitř, a to samostatně nebo ve skupinách, neboť se jedná o výrobky určené snadno zranitelným uživatelům.

ČOI může na základě zjištěných porušení povinností uložit provozovatelům hřišť opatření k nápravě, ale za bezpečnost dětí nesou stále největší odpovědnost především rodiče a osoby, jimž byly svěřeny. Proto doporučuje při návštěvě neznámého hřiště prohlédnout zařízení a herní prvky, na něž děti pouští. Zejména by neměli přeceňovat schopnosti a dovednosti dětí a dbát doporučení provozovatelů hřišť. I bezpečné zařízení, na které pustí mladší nebo méně zdatné dítě, než pro jaké byl prvek konstruován, může představovat vážné riziko ohrožení jeho zdraví.
 

Tagy: dětská hřiště stále nejsou dostatečně bezpečná

Komentáře