Domácí mazlíček - jakého dětem dovolit?

Datum publikace: 21.04.2014

Kategorie: Předškoláci | Školáci | Výchova | Hry a volný čas | Vývoj dítěte | Jak být dobrým rodičem

Děti zvířátka milují. Každé z nich se proto minimálně jednou obrátí na své rodiče se žádostí o pořízení domácího mazlíčka. Máte jim vyhovět? Od kolika let se dokáže dítě samostatně postarat o zvíře? A jaké vybrat? To jsou nejčastější otázky, které nás napadnou.

Zvíře není hračka

Pořídit si zvíře není jako koupit hračku, která když dítě omrzí, může klidně zůstat ležet ve skříni. To je první věc, kterou si my, dospělí, na rozdíl od dětí uvědomíme. Největší obavu máme pochopitelně z toho (stačí se podívat na několik příkladů v našem okolí), že když dítě dostane k Vánocům či narozeninám štěně, bude zpočátku nadšené, ale postupem času je začne péče o zvíře obtěžovat, a my budeme mít další starost navíc.

Výchovný faktor

Pokud ovšem tyto obavy potlačíte a dítěti jeho povinnosti předem vysvětlíte, může se stát zvíře v domácnosti nejen skvělým parťákem pro vaše dítko, ale zároveň může působit jako výchovný element. Dítě si skrze domácího mazlíčka uvědomí, že je třeba se o něj starat, dát mu potravu, pejska vyvenčit, morče vyčistit a podobně. Náhle vzniká v rodině nová povinnost, kterou nejde odložit a dítě by se do ní mělo zapojit. Může si tak postupně začít uvědomovat zodpovědnost za někoho dalšího. Dalším neoddiskutovatelným faktem je, že zvířata obecně dobře působí na psychiku a to nejen dětí. Psi se například využívají ke canissterapii, při které kontakt se psem pomáhá zlepšovat hlavně psychický stav nemocných osob. Navíc v dnešní době existuje mnoho psích sportů, do kterých se může zapojit celá rodina, a pro Vaše dítě se například agility, flyball, nebo dogfrisbee může stát plnohodnotným kroužkem, který může pohltit celou rodinu.

Jaké zvíře vybrat

Pokud jste rodiči mladšího dítěte a nemáte čas na pravidelné venčení a cvičení, pejska Vám příliš nedoporučujeme minimálně do doby, než bude dítěti alespoň 10 let, zejména pokud nemáte s chováním psa předchozí zkušenosti. Prozatím se může spokojit třeba s různými hlodavci. Křečka, morče, pískomila i králíka dnes koupíte skoro v každém ZOO shopu a pro malé děti jsou vhodné, protože i s nimi mohou mít fyzický kontakt, ale nevyžadují tolik péče (až na čistění klece) jako psi. Problém nastává, pokud Vaše dítko nebo i jiného člena rodiny trápí alergie nebo astma. Klasickou variantou v tomto případě bývají akvarijní rybičky. Nemusíte se ale bát ani například leguána, nebo jiných plazů. Pokud ovšem vaše ratolesti trvají na pejskovi nebo kočičce, mohou být variantou naháči. Při volbě zvířete bychom měli, kromě zdravotního stavu dětí,  samozřejmě přihlédnout také k jejich povahovým vlastnostem a rozumové vyspělosti, některé děti mají větší smysl pro povinnost, jsou vyspělejší než jejich vrstevníci.

Když zvíře pořídit nelze?

Jsou situace, kdy naléhavým prosbám vašeho potomka vyhovět nemůžete, ať už jsou důvody bytové, zdravotní, nebo si prostě jen nejste jisti, že nadšení vašeho dítka neopadne po prvním týdnu. Alternativou (zejména pro děti toužící po psovi, nebo koččce) mohou být psí útulky. V každém útulku s nadšením přivítají dobrovolníky, kteří pomáhají s venčením pejsků. Menší děti mohou venčit pejska v doprovodu rodičů, ty větší pak již mohou do útulku docházet samostatně. A třeba Vás vše dítko o svém zájmu přesvědčí a nakonec si jednoho chlupáče odevdete domů. Kontakt se zvířaty mohou dětem do jisté míry suplovat i různé farmy, na kterých dnes můžete děti seznámit s ovcemi, kozami i slepicemi a právě psy a kočkami. Jistě ve svém okolí naleznete nějakou bio farmu, kde vám rádi ukáží, jak práce se zvířaty vypadá.

Tagy: domácí mazlíček | jak vybrat domácího mazlíčka | pes v domácnosti

Komentáře