Prožijte advent i svátky v klidu

Datum publikace: 14.11.2010

Kategorie: Maminky a tatínkové

Vánoce mají být svátky klidu. Pokud však máme malé děti, příprava na ně, ale i jejich samotný průběh často nemá s klidem vůbec nic společného. Přinášíme Vám několik tipů, které mohou přispět k větší předvánoční i vánoční pohodě.    

Jak přežít advent

Mnoho z nás, především maminek, vnímá předvánoční přípravu jako soubor povinností, které musíme bezpodmínečně splnit. Náš advent pak často vypadá tak, že kromě obvyklého vaření, praní a žehlení ještě zběsile uklízíme, nakupujeme a po nocích či pečeme vánoční cukroví. (O pracovních povinnostech ani nemluvě.) Ani chvilka času na to, vypít si v klidu kávu, nebo si pohrát s dětmi, tedy s těmi, pro které to všechno hlavně děláme. Napadlo Vás ale někdy, že tak by to vůbec být nemělo? Že by si člověk měl tento čas vychutnat úplně jinak? Ptáte se, jak? Vezměme si třeba takové pečení cukroví. Místo toho, abyste se honila, napekla dvanáct druhů a několik kilogramů, věřte, že Vaše děti mnohem více ocení, když upečete méně druhů (a méně kilogramů), ale s jejich pomocí. Linecké cukroví (vanilkové, kokosové se často lepí) je pro malé pomocníky jako stvořené. Vykrájejte prasátka, rybičky, sněhuláčky, stromečky a jejich dekorování svěřte (alespoň zčásti) malým tvůrcům. Uvidíte, že na tyhle chvíle budou ještě v dospělosti dlouho vzpomínat. A že budete mít méně cukroví, to Vás vůbec trápit nemusí. Vždyť nadměrná konzumace cukroví našemu zdraví vůbec neprospívá. Aby Vás předvánoční přípravy totálně nevyčerpaly, zapojte do nich naplno celou rodinu. Rozdělte pracovní povinnosti, a až budete hotovi, vyrazte jako rodinka pěkně na procházku.                   

Jak přežít svátky

Štědrý den. Všichni myslí jen na večeři a na dárky. K večeři chce jeden kapra, druhý kuřecí řízek, třetí vepřový. Pokud se nechcete na celé svátky zavřít do kuchyně, sjednoťte sváteční menu. Dárky. Když jich bude pod stromečkem méně, vůbec to neznamená, že se máte méně rádi. Podle psychologů je dokonce lepší, když děti dostanou k Vánocům méně hraček. Nejsou roztěkané a dokážou si radost z jednotlivých dárků lépe vychutnat. Zbytek dárků můžete dokoupit klidně až v lednových výprodejích a dát je dětem později k jiným příležitostem, třeba i za odměnu. Návštěvy. Ty k Vánocům patří. Snažte se naplánovat jejich časový harmonogram tak, abyste měli také dost času na svou úzkou rodinu. A samozřejmě také tak, abyste nebyli hostiteli pouze Vy. Tip pro maminky: Najděte si čas i samy pro sebe, ať se můžete náležitě zkrášlit. S dobrým pocitem z toho, jak Vám to sluší, si sváteční pohodu mnohem lépe vychutnáte. Přejeme Vám co nejhezčí svátky!          

Tagy: jak zvládnout vánoce

Komentáře