Soužití na psí knížku

Datum publikace: 11.04.2011

Kategorie: Maminky a tatínkové

Soužití na psí knížku bylo dříve takřka nemyslitelné, zejména když se takovému páru narodily děti. Dnes takových rodin bez papírů přibývá. Proč je tomu tak? Co nejvíce trápí neprovdané maminky?

Moderní doba přeje volnějším vztahům  

Dnes již dávno neplatí, že být svobodnou matkou je ostuda. Ostuda není ani, když spolu maminka s tatínkem vychovávají děti, aniž by se předtím vzali. Pokud toto soužití funguje, děti žádný rozdíl mezi oddanými a neoddanými rodiči obvykle nepociťují. Pro jejich matku však může být skutečnost, že si ji otec dítěte nechce vzít (podle průzkumů za soužitím na psí knížku ve většině případů stojí právě neochota muže přijít papírově o svou svobodu) poněkud stresující.

Možná rizika

Pokud neprovdaná matka nesetrvává svobodná ze své vlastní vůle, podle odborníků může mít tato neochota otce negativní vliv také na průběh celého těhotenství. Přestože moderní doba je více uvolněná, matky ve svém nitru podvědomě cítí, že právě manželství poskytuje bezpečný přístav pro výchovu jejich dětí. Některé maminky se za to, že si je jejich partner nevzal, stydí. Svobodná těhotná žena se cítí více zranitelná, a i když si to nepřizná, trápí se obavami z budoucnosti, zda ji její partner v průběhu těhotenství, anebo po narození dítěte neopustí. Tuto úzkost přenáší na své nenarozené dítě. To pak může být úzkostné, hyperaktivní, anebo trpět různými fobiemi.

Otce nelze nutit

Otce samozřejmě nelze ke svatbě nutit. Pokud má tedy žena volit mezi čekáním na svatbu (které se dočkat nemusí) a dítětem, většinou nad partnerovým postojem přivře oči. Pak ještě zbývá přesvědčit všechna svá já o tom, že na kousku papíru vůbec nezáleží. Koho však obvykle nepřesvědčíte, to jsou Vaši rodiče, kteří budou při každé příležitosti připomínat, že byste se měli vzít. Ničemu tím neprospějí, naopak mohou zavdat příčinu k rozchodu. Některým maminkám, které si nechtěl otec jejich dítěte vzít, pomohlo, když svému dítěti ponechaly své příjmení. Otccům to po nějaké době (zejména v případě syna) začalo vadit a vzali si je. Samozřejmě, že se tak nestalo vždy. Jiné otce zase přivedly k oltáři věčné otázky dětí, proč si jejich maminku nevzali.                              

Spokojenost mimo manželství

Pokud jsou však oba z páru svobodomyslní a plně si důvěřují, život jejich rodiny mimo manželství bývá stejně spokojený, jako je tomu v případě klasického rodinného soužití. Vždy záleží na obou partnerech a na tom, jak si své poměry upraví.     

Tagy: na psí knížku

Komentáře