Těhotný tatínek

Datum publikace: 02.04.2012

Kategorie: Maminky a tatínkové

Maminky, víte, že celou řadu těhotenských příznaků může mít také Váš partner? Těhotný tatínek je dokonce termín, který zná také odborná literatura.   

Kde se vzal těhotný tatínek 
Těhotný tatínek není majitel pivního laloku, jak by se mohl někdo domnívat, ale muž, jehož partnerka očekává narození jejich společného dítěte. On sám přitom vykazuje některé těhotenské příznaky. Pojem těhotný tatínek není žádným novodobým výmyslem, ale objevil se již před více než sto lety. První případ těhotného tatínka byl popsán v Nové Guineji. Jednalo se o změny v chování mužů některých národů zemí třetího světa. Budoucí otcové se těšili na příchod svého potomka a chovali se obzvláště citlivě a ohleduplně ke své ženě. V době těhotenství své partnerky nepožívali alkoholické nápoje ani jiné návykové látky a snažili se svou partnerku co nejvíce šetřit. Dokonce za ni dělali některé domácí práce. Někteří dokonce pociťovali ranní nevolnosti, měli těhotenské chutě a ve finále trpěli porodními bolestmi.      

Těhotný tatínek v 21. století   
Těhotný tatínek v 21. století vykazuje především psychické změny. Je více starostlivý, náladový a podrážděný. Častěji se drží doma a má těhotenské chutě. Mnoho tatínků přibere v průběhu těhotenství své partnerky více než partnerka sama. Někteří odborníci tento jev vysvětlují strachem tatínků z nové události, zda vše dobře zvládnou, který si kompenzují přejídáním, v důsledku čehož přibírají. Dále moderní těhotní tatínkové trvají na účasti při všech partnerčiných těhotenských vyšetřeních, stále na svou partnerku dohlížejí a úzkostlivě se podílejí na budování hnízda. Přítomnost u porodu je pro těhotného tatínka samozřejmostí.  

Přečtěte si také

Tagy: těhotný tatínek

Komentáře