Měsíční miminko většinu času prospí

Datum publikace: 15.05.2012

Kategorie: Měsíční miminko

Měsíční miminko neboli novorozeně si postupně zvyká na svět, na který přišlo. Snadno se proto unaví a má velkou potřebu spánku. Měsíční miminko spí až 20 hodin denně.

Adaptace na nové prostředí
Příchod na svět z lůna matky je pro miminko velká změna, která ho vyčerpává natolik, že až 20 hodin denně prospí. Najdou se však i taková miminka, která spí pouze 10 až 12 hodin denně. Když miminko nespí, saje, anebo leží na zádíčkách, svírá a rozvírá pěstičky, obrací hlavičku a přitahuje končetiny k tělu.

Reflexy měsíčního miminka
Sání je pro měsíční miminko velmi namáhavé, a tak při pití, zejména pokud je kojeno, usíná. Měsíční miminko má natolik vyvinutý sací reflex, že začne sát Váš nebo svůj prst, anebo jiný předmět, který se mu dostane do úst. Další reflex, který má měsíční miminko silně vyvinutý, je reflex úchopový. Vše, co svou ručičkou chytne, drží pevně v sevření. Tento reflex miminko postupně ztratí. Mnoho maminek trápí, že jejich miminko v prvních dnech svého života ztrácí na váze. Novorozenci však mají uložené energetické rezervy, ze kterých po toto období čerpají. Většina z nich se však během pár týdnů dostane na svou původní váhu.    

Co miminko potřebuje
Měsíčnímu miminku zatím nemusíte pořizovat hračky. Mnohem důležitější je pro ně fyzický kontakt s Vámi. Nejen kojení a chování v náruči, ale také hlazení a dotýkání, to vše miminko potřebuje. Fyzický kontakt je mimořádně důležitý pro psychickou pohodu miminka. Zrak měsíčního miminka není ještě zcela vyvinut. Vnímá velmi výrazné barvy a předměty umístěné ve vzdálenosti kolem 20 cm. Hlas a vůni své maminky vždy bezpečně pozná. Obojí ho uklidňuje. Dva až tři dny po Vašem návratu z porodnice by mělo jít miminko na kontrolu k pediatrovi, kam budete v prvních měsících života docházet velmi často.      

Přečtěte si také

Tagy: měsíční miminko většinu času prospí

Komentáře