Dudlík: nepřítel i spojenec

Datum publikace: 12.04.2011

Kategorie: Miminko

Kojenec má potřebu sání, i když zrovna není hladový. Když není po ruce prsní bradavka, přichází na řadu dudlík nebo paleček. 

Miminko sání uklidňuje  

Sání miminku působí příjemné pocity a také je uklidňuje. Protože nemůže být stále přisáté k maminčinu prsu, anebo k lahvičce s umělým mlékem, volí alternativní řešení, nejčastěji dudlík. Některá miminka však dudlík odmítají a dávají přednost vlastnímu palečku. Paleček si dumlají také děti, kterým rodiče šidítko z gumy upírají.

Gumový nepřítel

Důvodů, proč rodiče nechtějí, aby jejich miminko používalo dudlík, je hned několik. Jakmile si dítě na šidítko zvykne, stále ho vyžaduje. Když mu pak během spánku vypadne z pusinky, tak se s pláčem vzbudí. To znamená, že uprostřed noci musíte vstát z postele a dudlík svému miminku podat. Pokud zrovna pojedete autem, budete muset zastavit, abyste nemuseli po zbytek jízdy poslouchat srdceryvný pláč. Jakmile přijde období, kdy dítě hází na zem všechno, co mu přijde pod ručičku, ani dudlík nebude vzat na milost. Naštěstí venku na procházce nebudete potřebovat krabičku plnou dudlíků. Tu bohatě nahradí plastový řetízek na krk. Další argumenty hovořící proti dudlíku nebyly jednoznačně prokázány. Hovoří se však o tom, že dudlíkové děti mívají častěji poruchy skusu. Někteří odborníci dále tvrdí, že tyto děti dříve přestanou mít zájem o kojení, neboť je dudlík dostatečně uspokojuje. Co ovšem pravda je, odvykání dudlíku často vyžaduje pevné nervy. Jenže to vyžaduje odvykání palečku také, a dokonce bývá ještě náročnější, protože na rozdíl od dudlíku má dítě svůj paleček stále u sebe.                             

 Věrný spojenec

Co nesmíme dudlíku upírat, je, že představuje pro rodiče velmi pohodlné řešení, jak dítě celkem bez námahy utišit. Když začne plakat, dostane dudlík, který ho ve většině případů alespoň na chvilku uklidní. Příznivci dudlíku dále zdůrazňují, že dítě, které spí s dudlíkem, v případě vyrušení ze spánku snáze znovu usne. Navíc použití dudlíku přispívá ke snižování rizika syndromu náhlého úmrtí kojence. Názory odborníků, zda dudlík ano, či ne, se liší. Pokud se rozhodnete, že budete dudlík používat, nedávejte ho dítěti kdykoli zapláče. Snažte se je utišit jinými způsoby, jinak se bude dítě na dudlík příliš fixovat, což Vám velmi zkomplikuje budoucí odvykací kúru. Pokud jde o deformaci skusu, té lze předejít vhodným výběrem dudlíku. Dudlík by měl mít odvzdušňovací otvor, díky němuž se vytvaruje podle pusinky a patra dítěte, čímž se snižuje riziko deformace.

Přečtěte si také:

Tagy: dudlík

Komentáře